Share the post "Jak sprawić, by dziecko zrezygnowało ze smoczka"
- Podziel się...
Jeśli w pierwszych miesiącach życia smoczek jest wręcz zalecany, by np. zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci u niemowląt, to po pewnym czasie może być szkodliwy. Smoczek działa niemal jak środek uspokajający, przychodząc z pomocą maluchom i rodzicom w sytuacjach dyskomfortu i braku kontroli.
Jednak wraz z dorastaniem dziecka ważne jest, aby znalazło inne sposoby na uspokojenie się, dlatego również konieczne jest, aby odpuściło sobie smoczek, aby nauczyło się innych umiejętności.
Jakie konsekwencje mogą wynikać z użycia manekina?
Nadmierne używanie Dummies może spowodować problemy w łuku zębowym i może opóźnić rozwój mowy. Jego stosowanie jest bezpośrednio związane z wadami kostnymi i w konsekwencji złym ustawieniem zębów, co w przyszłości może obligować do stosowania aparatu ortodontycznego. Istnieją jednak przypadki, w których zmiany te mogą zostać skorygowane automatycznie, jeśli dziecko opuści smoczek do czwartego roku życia.
6 Wskazówek, które pomogą dzieciom zrezygnować z Dummy
Zwróć uwagę:Więź, która istnieje między matką a dzieckiem jest najsilniejsza! Już teraz poznaj wszystkie wskazówki dla Ciebie i Twojego dziecka.
Idealnie byłoby, gdyby dzieci zrezygnowały z własnych manekinów, ale nie zawsze jest to łatwe. Podczas gdy niektóre dzieci nie mają nic przeciwko smoczkowi lub zostawiają go z własnej woli, inne uważają go za swoją najcenniejszą własność.
Pediatrzy i dentyści zalecają rozpoczęcie rezygnacji ze smoczka między 18 a 24 miesiącem życia. Jeśli jednak Twoje dziecko jest "ssakiem", to powiedzenie "łatwiej powiedzieć niż zrobić" pasuje tu jak ulał. Te wskazówki mogą pomóc.
1. Rodzice mentalizowani
Po pierwsze, ważne jest, aby rodzice mieli świadomość: rezygnacja z Dummy nie może nastąpić z dnia na dzień. Jest to coś, co musi się dziać stopniowo i, zwłaszcza jeśli dziecko ma trudności, należy wyjaśnić mu, dlaczego musi zrezygnować z Dummy. Może pomóc, jeśli powiesz im, że są zbyt starzy, aby używać go w ciągu dnia, pozostawiając go tylko na czas snu.
Zacznij więc od nieużywania atrapy w ciągu dnia, pozostawiając ją jedynie na piątek i godziny wieczorne. Potem wyciąć smoczek w porze piątkowej, a na koniec w nocy w porze snu.
2. Postępujące zmiany
Staraj się nie wprowadzać zbyt wielu zmian w tym samym czasie. Pamiętaj, że z reguły człowiek ma awersję do zmian. Jeśli więc starasz się nakłonić dziecko do rezygnacji z karmienia, pieluch, jeśli niebawem rozpocznie naukę w szkole lub jeśli np. urodziło się rodzeństwo, podejdź do tego spokojnie. Jedna zmiana na raz to już zbyt wiele dla maluchów.
3. Uzyskaj zastępstwo
Pora snu może być najtrudniejsza, więc gdy zdecydujesz się zrezygnować ze smoczka w nocy, może pomóc zastąpienie go pieluszką lub przytulanką. Bądź przygotowany na kilka tantr, a nawet pewne trudności z zasypianiem.
4. Zębowa Wróżka
Jeśli życie nie pozwala Ci na przeprowadzenie tego procesu stopniowo lub, po prostu, chcesz spróbować innej metody, możesz spróbować nakłonić dziecko do rezygnacji ze smoczka za jednym zamachem. W stylu Tooth Fairy, dziecko zostawia smoczek pod poduszką, a następnego dnia znajduje prezent.
5. Wiedzieć, kiedy ruszyć dalej
Weekend to najlepszy czas na tego typu zmiany, kiedy wszyscy są bardziej zrelaksowani, mają cierpliwość i czas na wszystkie pytania, które mogą się pojawić. Jeśli manekin jest już dość zużyty, może być łatwiej. Spróbuj wytłumaczyć dziecku, że smoczek jest już mocno zniszczony i nie można go już bezpiecznie używać. Jeśli się uda, natychmiast się go pozbądź.
6. Utwórz kalendarz
Widzisz kalendarz adwentowy? Zrób podobny, który pomoże dziecku zejść ze smoczka. Wyznacz cel, a za każdy dzień, w którym Twoje dziecko nie używa smoczka w ciągu dnia lub nocy, dasz mu nagrodę. Nie zapomnij nagradzać go również słowami, dlatego chwal każde osiągnięcie! Wreszcie, teraz, gdy udało ci się nakłonić dziecko do rezygnacji z Dummy, w jakiejkolwiek fazie tego procesu się znajduje, nie cofaj się. Droga jest zawsze do przodu.
Zobacz także:
- Główne problemy noworodka
- Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Portugalii
- Mity i prawdy o karmieniu piersią