Share the post "Jestem w ciąży, co teraz?"
- Podziel się...
Niezależnie od tego, czy jest to niespodzianka, czy planowana ciąża, bardzo możliwe, że kiedy otrzymasz swój pozytyw, twoją pierwszą myślą będzie: jestem w ciąży, co teraz?
Zaczynasz myśleć o wszystkim, co zmieni się w Twoim życiu, co zyskasz, a co stracisz, o rosnącej odpowiedzialności, o rachunkach, które będą wymagały żelaznej ręki, o zmianach, których potrzebuje Twój dom, o diecie, którą trzeba będzie zmienić, o wymagających dziewięciu miesiącach, które się zbliżają i o zmartwieniach, które nigdy nie maleją.
To naturalne, że czujesz się tak teraz, gdy jesteś w ciąży. To okres troski, pewnego niepokoju i niepewności.
Podczas gdy niektóre kobiety pokochały bycie w ciąży, inne zapewniają, że jest to doświadczenie, którego nie chcą powtarzać. Aby pomóc Ci w tym nowym etapie życia, zostawiamy Cię z kilkoma wskazówkami na nadchodzące miesiące.
Porady dotyczące przygotowania do ciąży
Skonsultuj się z lekarzem
Jeśli jesteś zaskoczona ciążą, tzn. nie miałaś żadnej opieki prenatalnej, zadzwoń teraz do swojego lekarza, aby powiedzieć mu, jaką natychmiastową opiekę powinnaś podjąć.
Jeśli natomiast Twój ginekolog towarzyszył Ci w tej podróży i otoczył Cię wszelką opieką, zarezerwuj pierwszą wizytę na szósty tydzień ciąży, kiedy możesz już usłyszeć bicie serca swojego dziecka. Potem, w każdym trymestrze, obowiązują pewne środki ostrożności i badania. Zwróć uwagę.
Więź, która istnieje między matką a dzieckiem jest najsilniejsza! Już teraz poznaj wszystkie wskazówki dla Ciebie i Twojego dziecka.
Pierwszy trymestr
- Zrównoważona i zróżnicowana dieta
- Suplementy (kwas foliowy, jod, żelazo, magnez itp.).
- Hydracja
- Ćwiczenia fizyczne
- Unikaj nadmiernego wysiłku
- 7 do 8 godzin snu
- Zwróć uwagę na sygnały alarmowe (krwawienie z bólem)
- Egzaminy:
- skan pierwszego trymestru
- USG z przeziernością karkową
- harmonogram przesiewowych badań biochemicznych lub amniopunkcji
Drugi trymestr
- Zrównoważona i zróżnicowana dieta
- Suplementy (kwas foliowy, jod, żelazo, magnez...)
- Hydracja
- Ćwiczenia fizyczne
- Unikaj nadmiernego wysiłku
- 7 do 8 godzin snu
- Nie należy leżeć na brzuchu
- Zwróć uwagę na sygnały alarmowe (utrata krwi lub płynu owodniowego)
- Monitorowanie ruchów płodu
- Uważaj na skurcze Braxtona-Hicksa
- Egzaminy:
- analizy 2. trymestru
- Amniopunkcja (jeśli wskazane)
- Morfologiczne badanie ultrasonograficzne
Trzeci trymestr
- Zrównoważona i zróżnicowana dieta
- Suplementy (kwas foliowy, jod, żelazo, magnez...)
- Hydracja
- Ćwiczenia fizyczne
- Unikaj nadmiernego wysiłku
- 7 do 8 godzin snu
- Nie należy leżeć na brzuchu
- Zwróć uwagę na sygnały alarmowe (utrata krwi lub płynu owodniowego, bolesne i regularne skurcze, zmniejszone ruchy płodu).
- Monitorowanie ruchów płodu
- Zakończenie przygotowań do przyjęcia dziecka (na początku trymestru)
- Przygotuj torbę ciążową (na początku trymestru)
- Egzaminy:
- Analizy w III trymestrze
- badanie ultrasonograficzne 3. trymestr
Troszczy się o twoje odżywianie
Oprócz szczególnej opieki związanej z toksoplazmozą, listeriozą, salmonellozą czy innymi dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy inne, czas poważnie zadbać o swoją dietę. Po raz kolejny wzmacniamy zasadniczą rolę Koła Żywieniowego jako przewodnika po zdrowym odżywianiu.
Jeśli do tej pory nie uważałeś na to, co jesz, masz teraz dziewięć miesięcy na zmianę tych nawyków, które będą również niezbędne do zaszczepienia zdrowych nawyków u Twoich dzieci w przyszłości. Dlatego, aby mieć zdrową ciążę i dziecko, wykonaj następujące czynności:
- Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie;
- Jedz sześć posiłków dziennie, czyli nie chodź dłużej niż 3 godziny bez jedzenia;
- Wyjątki, czyli innymi słowy wszystko to, co nie jest częścią Koła Żywieniowego, zostaw tylko na specjalne dni;
- Codziennie trzymaj się porcji zalecanych przez Koło Żywieniowe:
- 1 do 2 porcji nasion roślin strączkowych
- 1 do 3 porcji tłuszczów i olejów
- 2 do 3 porcji produktów mlecznych
- 1,5 do 4,5 porcji mięsa, ryb i jaj
- 3 do 5 porcji owoców
- 3 do 5 porcji warzyw
- 4 do 11 porcji zbóż i bulw
Inne istotne wskazówki
Oprócz dwóch powyższych punktów, zwróć uwagę na te wskazówki, które pomogą Ci przygotować się do wielkiej przygody, jaka Cię czeka.
- W sieci znajdziesz wiele list wyprawek dla matek i niemowląt, jest szansa, że w końcu będziesz potrzebować tych wszystkich rzeczy, jednak nasza najlepsza rada brzmi: kupuj rzeczy w miarę ich potrzeb. Być może nie potrzebujesz butelek, Twoje dziecko nie lubi smoczków lub nie dostosowuje się np. do chusty.
- Być może nie masz czasu na czytanie całej literatury na ten temat, dlatego polecamy zainstalowanie aplikacji Pregnancy +, dostępnej na iOS i Android. Po urodzeniu dziecka polecamy również Sowa Mama, Baby Tracker i Kidinjury.
- Listy będą Twoim najlepszym przyjacielem, używaj ich i nadużywaj, aby nic nie umknęło i nie było powodem niepotrzebnego niepokoju.
- Dbaj o siebie i dużo się umawiaj! Wykorzystaj każdą dostępną chwilę na sen, na rozpieszczanie siebie, na rzeczy, które dają Ci przyjemność, na to, by czuć się piękną i kochaną. Staraj się trzymać toksyczne rzeczy i ludzi z dala od siebie.
- Po urodzeniu dziecka pierwsze miesiące będą szalone, przygotuj kilka posiłków w ostatnich dniach ciąży, aby szybko mieć na stole zdrowy posiłek.
- Korzystaj z promocji w supermarketach, aby zaopatrzyć się w pieluszki, chusteczki i inne rzeczy, których możesz potrzebować. Nie należy jednak przesadzać z ilościami, bo dziecko może być np. uczulone, urodzić się za duże lub za małe.
- Sprawdź, czy nie masz krewnych lub znajomych, którzy niedawno urodzili dzieci i skorzystaj z okazji, aby pożyczyć kilka rzeczy, takich jak łóżko dla dziecka, wózek, łóżeczko itp. Zaoszczędzisz bardzo dużo!
- Wygospodaruj czas na dobre strzyżenie, retuszowanie koloru, depilację woskiem, pedicure i manicure, bo prawda jest taka, że kto wie, kiedy będziesz miała czas na tę pielęgnację.
- Nawilżaj. Dużo. Pij dużo wody, aby utrzymać ciało w zdrowiu, a skórę w dobrej kondycji. Ale skorzystaj z dodatkowej pomocy kremów zapobiegających rozstępom lub napięciu.
Zobacz także:
- Zajęcia przygotowujące do porodu: niezbędna pomoc
- Poród w wodzie: zalety i wady
- Co kupić do garderoby swojego dziecka
- Ciąża krok po kroku