Share the post "Skurcze: jak ich uniknąć?"
- Podziel się...
Skurcze. Kto nigdy nie czuł spazmu czy mimowolnego skurczu mięśni, dość bolesnego (niech będzie)? Prawdopodobnie każdy i to jest skurcz. Nogi (łydki oraz przednie i tylne mięśnie ud) i stopy są najbardziej dotkniętymi obszarami ciała, ale każdy dobrowolnie kontrolowany mięsień może zostać "namierzony" przez te skurcze, a mogą one również dotyczyć rąk, szyi lub brzucha. Zwykle zdarzają się w nocy lub podczas forsownych ćwiczeń fizycznych i są związane z brakiem składników odżywczych w organizmie, takich jak magnez. Ale są też inne przyczyny, które mogą prowadzić do skurczów. Za chwilę opowiemy o nich i jak ich unikać.
Czy masz już swój plan treningowy?Pobierz swój indywidualny plan treningowy już teraz i osiągnij swoje cele! Porozmawiaj z naszym trenerem personalnym i odbierz swój plan treningowy.
Przyczyny
Według specjalistów główna przyczyna skurczów związana jest z nadmiernym pobudzeniem nerwów stymulujących mięśnie, co może być spowodowane przez:
- Energiczny wysiłek fizyczny (w tych przypadkach skurcze mogą wystąpić podczas lub po treningu)
- Odwodnienie
- Niedobór wapnia lub magnezu
- Złamanie kości
- Niewydolność żylna i żylaki nóg
- Ciąża (zwykle z powodu niskiego poziomu magnezu)
- Zaburzenia metaboliczne (takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, marskość wątroby lub hipoglikemia)
- Zaburzenia neurologiczne
- Długie okresy bezczynności (np. siedzenie w nieodpowiedniej pozycji)
- Niedobór witamin (B1, B5 i B6)
- Anemia
- zmiany strukturalne (takie jak płaskostopie lub nadwyrężenie kolana)
Niektóre leki mogą również prowadzić do skurczów, takich jak leki stosowane w leczeniu chorób takich jak Alzheimer, rak piersi, osteoporoza lub nadciśnienie, na przykład.
Jak uniknąć: niezbędna pielęgnacja
Jeśli chcesz uniknąć skurczów, istnieje kilka środków ostrożności, które możesz podjąć, które z pewnością zrobią różnicę. Możesz zacząć od swojej diety, która może dostarczyć Ci ważnych składników odżywczych, takich jak magnez, którego brak może powodować skurcze. Jarmuż, rukola, szpinak, rukiew wodna, fasola, soczewica, ciecierzyca czy pełnoziarniste płatki śniadaniowe to dobre opcje na uzupełnienie odpowiedniego poziomu magnezu. Pokarmy bogate w wapń i potas (takie jak banany lub sok pomarańczowy) są kolejną wskazówką.
Dla osób uprawiających ćwiczenia fizyczne nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie od najbardziej podstawowego, czyli rozciągania, które oprócz zapobiegania urazom mięśni, zapobiega również skurczom. Dobra sesja rozciągania przed i po treningu jest podstawą do utrzymania/zwiększenia elastyczności mięśni i przygotowania ich do aktywności fizycznej, ale także do wyeliminowania napięcia mięśniowego po wysiłku. Po uprawianiu sportu należy bezwzględnie przestrzegać zalecanego czasu odpoczynku między treningami, aby umożliwić mięśniom regenerację. Ale rozciąganie jest nie tylko dla tych, którzy ćwiczą. Dla osób, które cierpią na nocne skurcze, wskazane jest rozciąganie przed pójściem spać.
Nawodnienie jest kolejnym istotnym środkiem ostrożności. Woda może być twoim "najlepszym przyjacielem" w zapobieganiu skurczom, ponieważ pomaga smarować mięśnie i stawy, zmniejszając tym samym ryzyko cierpienia z powodu skurczów mięśni lub urazów.
Oprócz tego, jeśli chcesz uniknąć skurczów, powinnaś unikać spędzania zbyt dużej ilości czasu w pozycji stojącej lub siedzącej oraz (w przypadku kobiet) starać się nie nosić wysokich obcasów. Jeśli jesteś "zmuszony" do długotrwałego siedzenia, powinieneś poruszać kostkami i palcami u nóg.
Zobacz także:
- Jak uniknąć kontuzji sportowych
- Znaczenie rozciągania
- Główne błędy przy prowadzeniu
- Crossfit: wszystko, co musisz wiedzieć