Share the post "Czy owies powoduje tycie czy szczupłość?"
- Podziel się...
Owies jest bardzo kompletnym zbożem, składającym się z węglowodanów złożonych, białka, witamin, minerałów i błonnika, który, pomaga regulować pracę jelit. Dostarcza on około 360 Kcal na 100g, co często rodzi pytanie, czy owies powoduje tycie czy szczupłość.
Odpowiedź jest jednak prosta: żaden pokarm sam w sobie nie jest tuczący. Będąc bardzo bogatym pokarmem z punktu widzenia żywieniowego, bez wątpienia można włączyć owies do swojej diety, nie zastanawiając się, czy owies powoduje tycie, czy odchudzanie.
W końcu liczy się całkowita ilość kalorii, które spożywasz, a nie rodzaj jedzenia.
Ale w końcu czy płatki owsiane sprawiają, że jesteś gruby czy szczupły?
Jak już wspomniano, jest to pytanie często stawiane przez osoby zainteresowane wagą. Należy jednak pamiętać, że żadna konkretna żywność nie jest tucząca ani odchudzająca. Wszystko zależy od ilości, którą spożywasz i bilansu energetycznego na koniec dnia.
Innymi słowy, jeśli spożyłaś więcej kalorii niż wydałaś w ciągu dnia, to z pewnością przytyjesz, ale nie jest to spowodowane konkretnym jedzeniem.
Istnieją jednak pokarmy bardziej lub mniej energetyczne, które w konsekwencji w większym lub mniejszym stopniu przyczyniają się do uzyskania dodatniego dziennego bilansu energetycznego. W tym sensie należy zauważyć, że przerażające pokarmy węglowodanowe są stosunkowo niskokaloryczne.
Rzeczywiście 1 gram węglowodanów dostarcza 4 kcal, podobnie jak 1 gram białka i niecały 1 gram tłuszczu (9kcal). W związku z tym powinny one stanowić około 50% całkowitej dziennej energii.
I właśnie w tej grupie pokarmów znajduje się owies. Bogaty, zasadniczo, w węglowodany złożone i z dobrą ilością białka, powinien być włączony do diety w umiarkowanych ilościach i jako zamiennik dla bardziej rafinowanych żywności (takich jak biały chleb) i żywności bogatej w tłuszcz i / lub cukier (herbatniki i inne płatki śniadaniowe).
KORZYŚCI Z OWSA
1Sprzyja sytości
Owies to bogate w węglowodany, ale wolno wchłaniające się zboże, które pozostawia uczucie sytości na dłużej poprzez stopniowe dostarczanie organizmowi energii. Węglowodany te są wykorzystywane tylko jako natychmiastowe źródło energii i nie odkładają się w postaci tłuszczu.
Ponieważ są one uwalniane powoli do krwi, utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi, pomagając kontrolować niepożądane zachcianki żywieniowe. Z tego samego powodu jest polecany osobom z cukrzycą.
Płatki owsiane spożywane z samego rana na śniadanie dostarczają energii na resztę dnia i sprzyjają dłużej utrzymującemu się uczuciu sytości, co zapobiega spożywaniu dużych ilości jedzenia przy kolejnych posiłkach lub podjadaniu między posiłkami.
Zobacz także. Przepis na owsiankę w piekarniku na smaczne śniadanie 2Ma wysoką zawartość białka
Zawartość białka sprawia, że owies jest wielkim sprzymierzeńcem dla osób ćwiczących, ponieważ pomaga zwiększyć masę mięśniową, co z kolei sprzyja wzrostowi metabolizmu, sprzyjając utracie wagi.
3Jest bogaty w błonnik
Ponieważ jest bogaty w błonnik, owies pomaga regulować tranzyt jelitowy i zapobiega zaparciom, przyczyniając się do utraty wagi i bardziej płaskiego brzucha.
Na koniec warto zaznaczyć, że aby cieszyć się tymi wszystkimi efektami bez obaw o przybranie na wadze, zalecana ilość owsa to 3 łyżki stołowe dziennie.
Zobacz także. 4 przepisy z owsem na zdrowe przekąski (z wideo) 4Jest to bardzo uniwersalna żywność
Obecnie owies możemy znaleźć w trzech różnych formach: w płatkach, otrębach i mące.
Płatek to całe sprasowane zboże, co oznacza, że większość składników odżywczych zostaje zachowana. Otręby to zewnętrzna warstwa zboża i jest to część, która zawiera najwięcej błonnika (beta-glukanu).
Mąka pochodzi z wewnętrznej części zboża, jest to forma, która ma mniej błonnika i jest wykorzystywana przede wszystkim w przepisach na chleb, będąc zdrowszą alternatywą dla mąki pszennej.
Tak więc, bardzo łatwo jest włączyć owies do swojej rutyny żywieniowej. Można dodawać ją np. do smoothie, używać jej mąki do wyrobu m.in. chleba, naleśników, wrzucać do jogurtów czy robić słynną owsiankę.
Zobacz także. Owsiane naleśniki: 5 przepisów, których nie można przegapić Zobacz także.- Dlaczego nie mogę schudnąć? Poznaj 4 potencjalne przyczyny
- Fact-check: czy dieta wysokobiałkowa to najskuteczniejsza strategia odchudzania?
- Fact-check: czy naprawdę trzeba jeść co 3 godziny, żeby schudnąć?