Share the post "Czy obliczanie BMI u sportowców ma sens?"
- Podziel się...
BMI - body mass index to międzynarodowa miara określająca poziom tkanki tłuszczowej u danej osoby, przyjęta również przez Światową Organizację Zdrowia.
Czy obliczanie BMI u sportowców ma sens?
Czy istnieją optymalne poziomy BMI, czy też miara ta jest źle skorygowana, gdy stosuje się ją do sportowców? Czy do tego wskaźnika wlicza się procent masy mięśniowej?
CO TO JEST BMI?
BMI to wskaźnik masy mięśniowej człowieka, obliczany w prosty i szybki sposób, stanowiący iloraz wzrostu i wagi.
Miarę tę przyjmuje się jako bazową do określenia indeksu tkanki tłuszczowej danej osoby, a według Światowej Organizacji Zdrowia poniżej 18,5 masz poniżej zalecanej wagi, a powyżej 29,9 masz nadwagę. Tak więc idealną wagę miałby wskaźnik BMI pomiędzy 18,5 a 24,9.
► Oblicz swój wskaźnik BMI tutaj.
DO CZEGO SŁUŻY BMI?
Czy obliczanie BMI u sportowców ma sens? A jak jest u osób prowadzących siedzący tryb życia?
BMI jest standardową miarą, która skutecznie sprawdza się w przypadku znacznej części populacji, ponieważ na jego wysokość wpływa waga i wzrost danej osoby, a więc w przypadku niedożywienia lub otyłości czynnik ten ma znaczenie różnicujące.
Osoby z nadwagą - spowodowaną zwykle nadmiarem tkanki tłuszczowej - będą miały BMI zbyt wysokie w stosunku do norm referencyjnych i analogicznie osoby z niedowagą będą miały bardzo niskie wartości w tej tabeli.
Istnieją jednak badania, które wskazują, że BMI jest źle dobraną miarą, ponieważ nie rozróżnia masy mięśniowej i tłuszczu: jedno z badań opublikowanych przez Journal of Obesity wykazało, że około 50 milionów zdrowych Amerykanów zostałoby błędnie sklasyfikowanych jako osoby z nadwagą, z powodu braku rozróżnienia, co jest mięśniem, a co tłuszczem.
BŁĘDY BMI
BMI jest ślepe na procent masy mięśniowej i tłuszczu danej osoby, czyli dwie osoby 1,70m i 75kg miałyby BMI 25,95: czy obie miałyby nadwagę?
BMI nie uwzględnia wieku ani płci danej osoby: mężczyźni, kobiety i dzieci mogą mieć takie samo BMI, a zupełnie inne cechy ciała.
IMC W SPORTOWCACH: CZY MA SENS JEGO OBLICZANIE?
Gdy mówimy o sportowcach musimy pomyśleć, że w zależności od uprawianego sportu ich typ ciała bardzo się zmienia, więc na BMI ma duży wpływ, zobaczmy:
- Fizjokulturyści mają, zwykle wysoki wskaźnik masy ciała, ale dość niski poziom tłuszczu. Jeśli rozumiemy BMI jako preferencyjną miarę tkanki tłuszczowej, musimy przyjąć, że ci sportowcy mają nadwagę.
- Na celowniku ciężarowców znajdują się również wskaźniki skorelowane z otyłością. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że duże ilości masy mięśniowej - która waży więcej niż tłuszcz - będą miały bardzo duży wpływ na BMI tych sportowców. Jednak, mimo że mogą się zdarzyć przypadki nadwagi, otyłość nie będzie częstym plateau wśród ciężarowców.
- Z drugiej strony kilka badań wskazuje, że tancerze i gimnastycy, mimo niskiego BMI, mają bardzo wysokie wartości siły, wytrzymałości mięśniowej i sercowo-naczyniowej, a nawet w badaniach krwi są całkowicie zdrowi.
PODSUMOWANIE
Istnieją inne sposoby określania poziomu tkanki tłuszczowej (np. fałdy tłuszczowe) i masy mięśniowej poszczególnych osób, dlatego, zwłaszcza u sportowców, klasyfikowanie ich według wskaźnika masy ciała nie będzie miało większego sensu. Należy wziąć pod uwagę co najmniej 5 następujących czynników:
- Płeć;
- Wiek
- Praktykowana modalność;
- Fat Mass;
- Masa mięśniowa.
Zobacz także:
- Jak uzyskać idealny wskaźnik BMI
- Tabela BMI
- Oblicz BMI
- Jak obliczyć swoją idealną wagę