Share the post "Dieta alkaliczna: wszystko, co musisz wiedzieć.
- Podziel się...
Dieta alkaliczna opiera się, jak sama nazwa wskazuje, na przyjęciu sposobu odżywiania opartego na PH pożywienia, w tym przypadku o PH zasadowym.
W teorii twierdzi się, że spożywanie pokarmów o zasadowym PH jest zdrowsze dla organizmu, gdyż środowisko kwaśne, zdaniem zwolenników przyjęcia tego wzorca żywieniowego, jest bardziej podatne na pojawienie się chorób.
Podstawy diety alkalicznej
Baza odnosi się do popiołów powstałych po spaleniu żywności: te popioły określą, czy żywność jest kwaśna czy zasadowa (lub alkaliczna). Tłuszcze i cukry są neutralne, natomiast owoce i warzywa wytwarzają popioły o odczynie zasadowym. Mięso, ryby, zboża, jaja i nabiał wytwarzają kwaśny popiół.
Krótko mówiąc, podstawy diety alkalicznej są bardzo podobne do diety wegetariańskiej.
O diecie zrobiło się głośno, a nawet nastąpił wzrost zakupu wody butelkowanej o zasadowym pH. Wiele osób broni przyjęcia tej diety, która, jak wspomniano, opiera się na diecie opartej głównie na warzywach.
Czy istnieją jakieś podstawy naukowe potwierdzające konieczność stosowania diety alkalicznej?
Obrońcy tej diety twierdzą, że może ona zapobiec pojawieniu się kilku chorób, a mianowicie raka, ponieważ w tym przypadku twierdzą, że komórki rakowe nie rozwijają się w środowisku zasadowym. Przekonują również, że zapobiega osteoporozie i innym problemom kostnym oraz zapobiega utracie masy mięśniowej związanej ze starzeniem się. Korzyści, jak twierdzą, na tym się nie kończą. Pozostaje jednak pytanie: czy istnieją naukowe podstawy uzasadniające te korzyści?
Odpowiedź jest jasna: nauka dowodzi czegoś wręcz przeciwnego. Biorąc przykład z raka i zakładając, że jedzenie nie może zmienić wewnętrznego pH, nie ma ono bezpośredniego wpływu na profilaktykę. Prawdą jest, że warzywa i owoce mają wysoką zawartość antyoksydantów, jednak to nie samo PH będzie miało znaczenie w odniesieniu do pojawienia się choroby. Wiadomo również, że rak, choć rzadziej, rośnie również w środowisku zasadowym i że to nie kwaśne środowisko powoduje raka, ale raczej to rak zwiększa zakwaszenie środowiska.
W przypadku wszystkich innych podanych argumentów, badania zawsze dowodziły czegoś przeciwnego: nie ma istotnych podstaw do przyjęcia tej diety. Chociaż jego znaczenie jest uznawane ze względu na zawartość owoców i warzyw, to wynika ono z bogatej zawartości odżywczej tych pokarmów, która przynosi ogromne korzyści naszemu organizmowi, a nie wynika z PH lub jego zmiany przez dietę, co, jak wspomniano, nie ma miejsca.
Zobacz także:
- Żywność alkaliczna i kwasowa: jakie są różnice?
- Na czym polega dieta Paleo?
- Czy dieta grup krwi ma sens?
- Dieta śródziemnomorska: jedyna, którą naprawdę powinieneś stosować