Share the post "Poznaj objawy PMS"
- Podziel się...
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, lepiej znany jako PMS, to okres, który poprzedza pojawienie się miesiączki. Około 80% kobiet cierpi na objawy PMS w okresie od owulacji do pojawienia się miesiączki. Niektóre z nich mają łagodne objawy z niewielkimi wahaniami nastroju, inne doświadczają bardziej skomplikowanych dni, które mogą być bardzo trudne do zniesienia dla siebie i osób wokół nich.
Jakie są przyczyny występowania PMS?
Chroń swoje zdrowie!Otrzymuj ekskluzywne treści i zakwalifikuj się do pełnego przeglądu. Zarejestruj się już teraz!
Życie kobiety mierzone jest w cyklach. Każdy cykl trwa około 28 dni, podczas których kobieta przechodzi kilka zmian: to organizm przygotowuje się na przyjęcie dziecka.
Wszystkie te przejawy mogą mieć znaczący wpływ na życie kobiety, zwłaszcza tej, która jest bardziej wrażliwa i uważna na zmiany i sygnały płynące z ciała.
Przez pierwsze 14 dni organizm przygotowuje się do owulacji, wraz z nią wzrasta poziom estrogenu, hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie. Niedługo potem nadchodzi czas, gdy macica zaczyna przygotowywać się na przyjęcie dziecka, jej ściany grubieją, następuje spadek poziomu estrogenów i wzrost progesteronu. W końcu endometrium zaczyna się łuszczyć, zostanie wyeliminowane przez miesiączkę i następuje nowa zmiana hormonalna - spadek progesteronu i estrogenów.
Hormony żyją na przejażdżce rollercoasterem, w górę i w dół. Te zmiany hormonalne, jeśli są gwałtowne, mogą powodować szereg objawów, które charakteryzują PMS. Niektóre czynniki mogą nasilać objawy PMS, takie jak, siedzący tryb życia, stres, nadmiar kofeiny, lęk, depresja, dieta uboga w wapń, magnez czy witaminę B6.
Jakie są objawy PMS?
Intensywność i objawy PMS różnią się znacznie od kobiety do kobiety, mogą być fizyczne, emocjonalne lub oba. Niektóre kobiety mogą nie doświadczyć żadnego z poniższych objawów, inne mogą nagromadzić kilka w tym samym czasie, co może skutkować bolesną i wybuchową kombinacją.
- Trądzik
- Lęk
- Przyrost masy ciała
- Zmiany nastroju
- Zmiany w jelitach
- Niska samoocena
- Zmęczenie
- Płacz bez wyraźnego powodu
- Przymus jedzenia
- Kolka
- Depresja
- Trudności z koncentracją
- ból głowy
- Ból uogólniony
- Brak apetytu
- Utrata pamięci
- Gazy
- Niecierpliwość
- Obrzęk brzucha
- Obrzęk piersi
- Drażliwość
- Bezsenność
- Zły apetyt
- Złość
- Tkliwość piersi
- Senność
- Napięcie
Jak leczyć objawy PMS?
Nie ma konkretnego leczenia dla PMS, jednak niektóre opieki może złagodzić objawy. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem, który pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, aby złagodzić PMS. Jedną z opcji jest przyjmowanie pigułek, które mogą pomóc zmniejszyć lub zminimalizować intensywność objawów.
Uprawianie sportu sprzymierzone ze zdrową i zbilansowaną dietą to połowa drogi do mniej agresywnego PMS. Już kilka razy mówiliśmy tutaj, że jesteśmy tym, co jemy. Ponadto aktywność fizyczna pomaga uwalniać endorfiny, czyli hormon odpowiedzialny za dobre samopoczucie.
Zobacz także:
- Jak obliczyć swój okres płodny
- Pierwsze objawy ciąży
- Czy tabletki przybierają na wadze?
- Czy istnieje lekarstwo na HPV?