Share the post "Mit o hipertrofii miofibrylarnej i sarkoplazmatycznej"
- Podziel się...
W świecie kulturystyki bardzo rozpowszechniony jest pogląd, że istnieją dwa rodzaje hipertrofii: miofibrylarna i sarkoplazmatyczna. Wśród specjalistów i praktyków niektórzy uważają, że pewne rodzaje treningu wpływają i wzmacniają wzrost miofibryli i sarkoplazmy niezależnie, faworyzując jedną nad drugą.
Uważa się, że ciężki trening, z małą ilością powtórzeń, zwiększa wzrost mikrofibryli, co skutkuje silniejszymi i bardziej funkcjonalnymi mięśniami. Z drugiej strony, trening z większą liczbą powtórzeń i lżejszymi obciążeniami zwiększa sarkoplazmę.
Teoria ta opiera się na fakcie, że sarkoplazma składa się z płynu, w którym nie dochodzi do skurczu, więc możliwe jest zwiększenie mięśni bez zwiększenia siły.
Tak więc legenda głosi, że trening siłowy, z dużymi obciążeniami i zmniejszoną liczbą powtórzeń powoduje hipertrofię miofibrylarną. Aby osiągnąć hipertrofię sarkoplazmatyczną, należy zdecydować się na trening oporowy, z mniejszymi obciążeniami i większą liczbą powtórzeń. Jednak przekonanie o istnieniu dwóch rodzajów hipertrofii nie ma rygorów naukowych.
Jaka jest różnica między miofibrylami a sarkoplazmą?
Czy chcesz otrzymać plan treningowy?Pobierz swój indywidualny plan treningowy już teraz i osiągnij swoje cele! Porozmawiaj z naszym trenerem personalnym i odbierz swój plan treningowy.
Miofibryle to długie, cienkie włókna, które tworzą tkankę kurczliwą. Są one zbudowane z białek, takich jak aktyna i miozyna, a ich liczba i kształt różnią się w zależności od mięśnia, do którego należą.
Jak one działają? Mięśnie, kurcząc się, sprawiają, że cienkie filamenty (aktyna) przesuwają się po grubych filamentach (miozyna).
Sarkoplazma zawiera substancje chemiczne niezbędne do skurczu mięśnia, o których wspominaliśmy wyżej, a składa się z adenozyny, fosfokreatyny, glikogenu i trójfosforanu oraz dużych ilości glikozydów i mioglobiny. Innymi słowy, jedno nie może żyć bez drugiego.
Czym więc spowodowane są różnice w wynikach?
Cóż, rozumiemy to pytanie i chcemy pomóc. O wielkości sarkoplazmy decyduje wielkość miofibryli. Kilka badań wykazało, że w rzeczywistości nie jest możliwe zwiększenie zawartości sarkoplazmy bez wystąpienia wzrostu mikrowłókien. To, że tak różne treningi powodują tak różne adaptacje, związane jest z innymi przyczynami, a mianowicie:
- Poprawa koordynacji;
- Poprawa kontroli mięśniowej;
- Wzrost wyjścia sygnałów z ośrodków nadrdzeniowych;
- Wysoka aktywacja mięśni synergistycznych i agonistycznych;
- Zmniejszenie aktywacji mięśni antagonistów;
- Poprawa sprzężenia interneuronów rdzeniowych;
- Zmiany w przewodnictwie zstępującym zmniejszające deficyt obustronny;
- Wspólne wejście do neuronów ruchowych;
- Wyższy poziom aktywacji mięśni;
- Wzrost adrenaliny i zmiany w połączeniach neuronów ruchowych;
- Zwiększona gęstość kapilar;
- Zwiększenie objętości liczby mitochondriów;
- Zwiększona aktywność enzymów oksydacyjnych i glikolitycznych.
Zalecamy ścisłe zapisywanie swoich nawyków, abyś mógł zrozumieć, co w danym momencie mogło stać za różnicami w wynikach. I nie zapomnij poprosić o kontynuację z profesjonalistą w okolicy.
Zobacz także:
- Hipertrofia mięśniowa: co to jest?
- Ćwiczenia na przyrost masy mięśniowej
- Jak nabrać masy mięśniowej
- Uzyskaj definicję mięśni, której zawsze pragnąłeś w 8 krokach