Share the post "6 przydatnych porad dotyczących kobiecej kulturystyki"
- Podziel się...
Kobieca kulturystyka, różna od męskiej
Kobieca kulturystyka może nie jest tak popularna jak męska, ale ma ogromnie dużo fanów i jej liczba z roku na rok rośnie. Faktem jest, że ten rodzaj ćwiczeń uzyskuje doskonałe rezultaty, nie tylko wspomagając utratę wagi, ale także przyczyniając się zdecydowanie do uzyskania silnego i ujędrnionego ciała.
Czy chcesz otrzymać plan treningowy?Pobierz swój indywidualny plan treningowy już teraz i osiągnij swoje cele! Porozmawiaj z naszym trenerem personalnym i odbierz swój plan treningowy.
Jeśli jesteś kobietą myślącą o rozpoczęciu podnoszenia ciężarów, nie kieruj się obszernymi informacjami dostępnymi na temat męskiej kulturystyki.
Istnieje szereg konkretnych szczegółów, o których powinieneś wiedzieć, a także szereg ukierunkowanych sugestii, które mogą pomóc Ci skuteczniej osiągnąć swoje cele.
Aby pomóc, zebraliśmy te elementy w listę 6 przydatnych wskazówek dla tych, którzy chcą uprawiać kobiecą kulturystykę. Sprawdźcie je poniżej.
Kilka ważnych informacji
Zanim przystąpisz do realizacji tego fitnessowego projektu, koniecznie weź pod uwagę kilka istotnych danych dotyczących kobiecej kulturystyki, które przedstawiamy Ci poniżej:
- Jeśli chodzi o przyrost mięśni,kobieta ma fizjologiczne wady w porównaniu z mężczyznami: dużo niższy poziom hormonu testosteronu, który ułatwia wzrost mięśni; dużo wyższy poziom estrogenu, który ułatwia zatrzymywanie tłuszczu;
- Z drugiej strony ważną rolę odgrywa również genetyka, gdzie budowa ciała jest czynnikiem decydującym o uzyskanych wynikach;
- Nie należy się jednak zniechęcać: jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, dostosowując swój styl życia, gwarantujemy, że po kilku miesiącach osiągniesz upragnione umięśnione ciało, a także wzrost siły ciała o około 20 do 40%.
- Uwaga: zanim zaczniesz trenować, by zyskać mięśnie, upewnij się, że nie masz nadwagi, w przeciwnym razie ryzykujesz, że staniesz się jeszcze bardziej barczysty i pozbawiony motywacji.
Porady dotyczące ćwiczeń fizycznych
1. ćwiczenia cardio
- Przede wszystkim ważne jest obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej, dlatego należy wykonywać częste treningi aerobowe, spalające duże ilości kalorii - oprócz samych zajęć, w tym przypadku można zdecydować się również na bieżnię, jogging czy nawet energiczny spacer;
- Oczywiście ta częstotliwość i intensywność powinna być dostosowana do celu, który chcesz osiągnąć, a także do Twojej kondycji fizycznej.
2. Ćwiczenia w podnoszeniu ciężarów
- Zamiast decydować się na mały ciężar i wiele powtórzeń, postaw na zwiększanie ciężaru do maksimum, jakie możesz wykonać, robiąc mniej powtórzeń;
- Preferuj również ćwiczenia złożone, które wykorzystują więcej niż jedną grupę mięśniową - np. przysiady, wypady, martwy ciąg itp;
- Odpoczynek jest niezbędny do zapewnienia wzrostu i naprawy mięśni, więc nie rezygnuj z niego jako części swojej rutyny treningowej.
3. Rutyna treningowa
- Sugerujemy, abyś podnosił ciężary 3 razy w tygodniu przez 45-60 minut na sesję - najlepiej między 3. a 4. posiłkiem w ciągu dnia, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość energii;
- Po każdej sesji treningu siłowego możesz wykonać 30 do 45 minut treningu cardio;.
4. Program szkoleń
- Aby 3 dni spędzone na siłowni przyniosły Ci oczekiwane rezultaty, poniżej przedstawiamy przykładowy plan treningowy, który możesz realizować zgodnie z literą lub dostosować do swoich potrzeb:
- Poniedziałek: nogi, łydki i ramiona;
- Środa: plecy, biceps i abs
- Piątek: klatka piersiowa, triceps i abs;
- Reszta dni: przerwa na odpoczynek.
- Jeśli chodzi o same ćwiczenia, postaraj się wykonać 3 lub 4 na każdą dużą grupę mięśniową (nogi, plecy, klatka piersiowa i ramiona) oraz 2 lub 3 na każdą mniejszą grupę mięśniową (biceps i triceps); brzuch i łydki pozostają przy 1 lub 2 ćwiczeniach - z maksymalnym ciężarem, z jakim możesz sobie poradzić, postaraj się wykonać 3 lub 4 zestawy po 6 do 12 powtórzeń.
5. Szkolenie: dodatkowe wskazówki
- Aby wzmocnić i zmaksymalizować wyniki, które chcesz osiągnąć, nie rezygnuj z dobrego trenera - powie ci dokładnie, nad którymi obszarami musisz pracować i jak to zrobić prawidłowo;
- Zatrudnij również partnera treningowego, ponieważ oprócz zapobiegania wypadkom, będziesz potrzebował pomocy przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń.
Wskazówki dotyczące diety
Aby określić idealną dietę dla Ciebie, pamiętając, że chcesz dołączyć do kobiecej kulturystyki, zalecamy skonsultowanie się z dietetykiem; jednak już teraz możemy zostawić kilka wskazówek:
- Jeśli starasz się schudnąć wzmacniając swój organizm, umiarkuj węglowodany i daj pierwszeństwo węglowodanom złożonym - np. owocom, warzywom, makaronom razowym i fasoli;
- Aby zbudować mięśnie należy jeść pełnowartościowe białko (9 niezbędnych aminokwasów), w 6 małych posiłkach w ciągu dnia - np. mięso, ryby, drób, białka jaj i soja;
- Staraj się również włączać do tych posiłków tłuszcze jednonienasycone, takie jak łosoś, oliwki, orzechy i awokado.
Jeśli byłeś entuzjastą i naprawdę zamierzasz rozpocząć praktykę kobiecej kulturystyki, możemy tylko zalecić, abyś skonsultował się z lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że jesteś w odpowiedniej kondycji fizycznej, aby praktykować ćwiczenia i dietę niezbędną do tego typu ćwiczeń. Życzę powodzenia i udanych treningów!
Zobacz także:
- Jak nabrać masy mięśniowej
- Ćwiczenia na przyrost masy mięśniowej
- Dieta na przyrost masy mięśniowej
- Znaczenie utraty wagi