Share the post "Sól: trucizna pokarmowa?"
- Podziel się...
Sól: jest dobra czy zła dla zdrowia?
Przez długi czas mówiło się tylko o szkodliwości soli dla zdrowia, ale co jeśli powiemy Ci, że nie jest ona tak zła jak mogłoby się wydawać! Chodzi o to, żeby powiedzieć "ani osiem, ani osiemdziesiąt". Prawda jest taka, że sól jest częścią naszej kuchni i choć zawsze wmawiano nam, że jest szkodliwa dla naszego zdrowia, to wcale nie musi tak być.
Dobre czy złe?
Uzyskaj spersonalizowany plan żywieniowySchudnij w zdrowy sposób i nie odzyskaj wagi! Już teraz porozmawiaj ze swoim dietetykiem!
Chemicznie rzecz biorąc, sól nazywa się chlorkiem sodu (NaCl) i składa się z dwóch minerałów: sodu i chloru. Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu, a sól jest jednym z głównych źródeł tego minerału w naszej diecie.
Sól, nazywana "białym złotem", od dawna była wykorzystywana do produkcji i konserwacji żywności. Więcej.
Przez długi czas był uważany za artykuł luksusowy, do którego dostęp mieli tylko najbogatsi, a nawet służył jako waluta wymiany w greckich i rzymskich zakupach i sprzedaży. Ale po tym, jak sól była w łasce, wydaje się, że prawie popadła w niełaskę i przypisuje się jej kilka zła.
I tak, sól może szkodzić, jeśli jest spożywana w nadmiarze. Nadmierne spożycie soli może na przykład zwiększyć ryzyko zachorowania na:
- Choroby układu krążenia
- Nadciśnienie
- Wypadek naczyniowy mózgu (udar)
- Osteoporoza
- Rak żołądka
- Zaćma
- Zatrzymanie płynów
- niewydolność serca
- choroba nerek
- Kamienie nerkowe
Ale choć wiele badań wiąże sól z różnymi problemami zdrowotnymi, jej spożycie, gdy jest umiarkowane, może być również bardzo korzystne dla zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że składniki soli mają podstawowe znaczenie dla regulacji niektórych podstawowych funkcji organizmu, a mianowicie:
- Wspomaga transport tlenu i składników odżywczych
- Działa w przekazywaniu impulsów nerwowych
- Działa w ruchu mięśni i narządów (mianowicie serca)
- Pomaga w przyswajaniu glukozy
- Pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, która jest niezbędna do regulacji układu odpornościowego.
Odpowiednia ilość soli
Sam organizm ludzki zawiera sól. W rzeczywistości ciało dorosłego człowieka zawiera około 250 gramów soli, a mianowicie w płynach organicznych takich jak łzy, ślina, pot, mocz czy krew.
Wbrew pozorom brak soli nie jest do końca korzystny, a nawet może powodować np. nudności, uczucie osłabienia czy bóle głowy.
A ponieważ tracimy część tej soli (przez łzy lub mocz), będziemy musieli ją również zastąpić. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maksymalne spożycie soli w ciągu dnia powinno wynosić 5 gramów (zalecane dzienne spożycie). Trzeba jednak wiedzieć, jak dobrać sól.
Kwestia soli...
Jest sól i jest sól. Mylące?! Wyjaśniamy.
Sól, której zwykle używamy w naszej kuchni to sól rafinowana, która przechodzi proces uszlachetniania, podczas którego dodawane są szkodliwe dla zdrowia dodatki chemiczne. Ta rafinowana sól zawiera również duże ilości sodu, co może prowadzić np. do nadciśnienia.
Najlepiej zdecydować się na czystą sól (taką jak np. tradycyjna sól morska lub dostępna i łatwo dostępna na rynku sól typu flor de sal). Sól, w najczystszym stanie jest bogata w niezbędne dla naszego zdrowia minerały, takie jak sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i cynk.
Ale nie tylko w soli można znaleźć dzienną dawkę soli, której potrzebuje organizm. Może to zabrzmi dziwnie, ale poprzez stosowanie przypraw i ziół można dodać nie tylko pikanterii i smaku swoim potrawom, ale także soli, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Sól: tak czy nie?
Tak, według wagi, rachunku i miary. Co jest jakby to powiedzieć, z umiarem. Sól będzie trucizną w Twojej diecie tylko wtedy, gdy Ty ją nią uczynisz.
Zobacz także:
- Uzależniające działanie cukru, które sprawia, że desperacko sięgasz po słodycze
- Jak wykryć różne formy cukru w żywności
- Ilość cukru w żywności
- 7 Przyprawy, które pomagają schudnąć