Share the post "Wszystko, co musisz wiedzieć o łożysku"
- Podziel się...
W pierwszych tygodniach ciąży w Twojej macicy wiele się dzieje, a łożysko jest jedną z pierwszych rzeczy, które się rozwijają.
Ma budowę w kształcie dysku, o średnicy około 15 do 20 cm i grubości 3 cm, więc nie dziwi, że w terminie waży około 600 gramów.
Jest on zorganizowany w liścienie, rodzaj pączków, pomarańczy i składa się z tkanek matczynych i płodowych. Łożysko jest wyłożone błoną owodniową, więc wygląda na błyszczące i jest odpowiedzialne za dostarczanie składników odżywczych i tlenu do Twojego dziecka.
Do czego służy łożysko?
Zwróć uwagę:Więź, która istnieje między matką a dzieckiem jest najsilniejsza! Już teraz poznaj wszystkie wskazówki dla Ciebie i Twojego dziecka.
Łożysko działa jak płuco, nerka czy gruczoł dokrewny. Doprowadza do dziecka tlen i pozbywa się niepożądanych gazów, takich jak tlenek węgla czy dwutlenek.
Dostarcza dziecku aminokwasów, kwasów tłuszczowych i witamin. Zapobiega przedostawaniu się do dziecka szkodliwych substancji, takich jak kwas moczowy, kreatynina czy mocznik.
Dostarcza przeciwciał, które chronią dziecko przed takimi chorobami jak np. odra, ale nie przed toksoplazmozą. Produkuje również hormony, które umożliwiają rozwój dziecka.
Pępowina jest środkiem komunikacji między dzieckiem a łożyskiem. Pępowinę tworzą żyła i dwie tętnice pępkowe, które filtrują wszystko, co jest szkodliwe dla dziecka. A płyn owodniowy to amortyzator, który pochłania wszystkie wstrząsy, zapobiega przywieraniu zarodka do worka owodniowego, umożliwia dziecku poruszanie się i utrzymuje jednolitą temperaturę.
Kilka minut po porodzie łożysko zostaje wydalone i należy sprawdzić, czy na ciele kobiety nie pozostały jego resztki.
Co to jest placenta previa?
Placenta previa to sytuacja, w której łożysko przyczepia się do dolnej części macicy i cała lub część macicy jest zakryta. Bardzo często zdarza się, że łożysko przemieszcza się przez całą ciążę, ponieważ macica rośnie, ale w trzecim trymestrze łożysko powinno znaleźć się na szczycie macicy, aby zrobić drogę do porodu.
Wyróżnia się trzy rodzaje placenta previa:
- Całkowite łożysko previa: Kiedy łożysko całkowicie zakrywa wewnętrzny otwór szyjki macicy.
- Marginalna placenta previa: gdy łożysko rozciąga się na boki szyjki macicy.
- Częściowa placenta previa: gdy łożysko pokrywa tylko jedną ścianę otworu szyjki macicy.
Niektóre czynniki mogą zwiększyć ryzyko posiadania placenta previa, w tym:
- wiek powyżej 35 lat
- ciąża z bliźniakami
- poprzednie cięcie cesarskie
- wcześniejsze operacje na macicy
- wcześniejsze łożysko przedwczesne
- większe niż normalne łożysko
- palacz
Rozpoznać objawy łożyska przedwczesnego (placenta previa)
W przypadku wystąpienia nawracających, ale bezbolesnych krwawień należy porozmawiać z lekarzem w celu wykonania badania ultrasonograficznego, które pozwoli ocenić przyczynę krwawienia. Mogą również wystąpić skurcze lub przedwczesne skurcze. Dzieje się to pod koniec drugiego lub na początku trzeciego trymestru.
Na czym polega leczenie?
Niewiele można zrobić poza odpoczynkiem i brakiem seksu. Jeśli wystąpi krwawienie, konieczna może być hospitalizacja. W przypadku placenta previa zwykle zaleca się wykonanie cesarskiego cięcia.
Co zrobić, gdy dojdzie do przerwania łożyska?
W normalnej sytuacji łożysko pozostaje przytwierdzone do ściany macicy do czasu po urodzeniu dziecka, gdy dochodzi do przerwania łożyska oznacza to, że łożysko zbyt szybko oddzieliło się od ściany macicy. Oderwane łożysko to poważny, ale nieczęsty stan, jednak może być śmiertelny.
Rozpoznać objawy przerwania łożyska
W czasie ciąży ważne jest, aby być świadomym wszelkich zmian w swoim ciele, aby móc w porę interweniować. Jeśli więc wystąpi krwawienie z pochwy, ból brzucha, ból pleców lub szybkie skurcze macicy, należy skontaktować się z lekarzem.
Na czym polega leczenie?
Twój lekarz będzie wiedział, jaka jest najlepsza opcja dla Ciebie, jednak może ona obejmować hospitalizację, całkowity odpoczynek lub leki pomagające dojrzewać płucom dziecka w przypadku przedwczesnego porodu. Konieczne może być również przyspieszenie porodu.
Zobacz także:
- Ciąża trymestr po trymestrze
- Pokarmy zakazane w czasie ciąży
- Czy ból brzucha w ciąży to powód do niepokoju?
- Ciąża pozamaciczna