Share the post "Jak dbać o pępowinę"
- Share...
Pępowina to struktura, która łączy płód z łożyskiem.
Jest to swoisty szlak komunikacyjny między dzieckiem a matką, który w czasie ciąży pełni funkcję odżywiania i dotleniania krwi.
Po porodzie dziecko zostaje oddzielone od matki poprzez przecięcie pępowiny i kończy się połączenie, które fizycznie ich łączyło. To, co zostaje z tej pępowiny, która pozostaje w pobliżu brzucha dziecka, aż do samoistnego odpadnięcia między 7. a 15. dniem, nazywamy kikutem pępowiny.
Podwyższona czujność
Dbanie o pępowinę często budzi niepokój rodziców, zarówno ze względu na jej wygląd i konsystencję, jak i z obawy przed skaleczeniem dziecka. Nie ma jednak powodu, by bać się dotykania pępowiny, ponieważ nie powoduje ona żadnego bólu ani dyskomfortu u dziecka.
Mimo to, w trakcie procesu odpadania pępowiny i do czasu zakończenia gojenia (około dziesięciu dni od odpadnięcia), konieczna jest odpowiednia higiena i czujność, gdyż okolica ta jest źródłem zakażeń.
Pielęgnacja pępowiny
Pielęgnacja pępka jest prosta i zależy od podstawowych aspektów, takich jak prawidłowa higiena rąk opiekuna i ciągła obserwacja skóry wokół kikuta. Wykonaj te 8 kroków, aby chronić pępowinę swojego dziecka:
1. zawsze myj ręce przed pielęgnacją pępka dziecka i po zmianie pieluszki;
2. Oczyszczanie kikuta powinno odbywać się po kąpieli dziecka za pomocą sterylnego, suchego gazika. Do kąpieli należy używać tylko letniej wody;
3. Oczyszczanie kikuta od źródła do podstawy należy zawsze oczyszczać kompresem z roztworu soli fizjologicznej (lub podczas kąpieli) oraz zawsze, gdy jest on zabrudzony moczem, kałem lub z dużą ilością żółtawej wydzieliny;
4. Utrzymuj kikut bardzo suchy i wystawiaj go jak najdłużej na działanie powietrza, aby ułatwić jego gojenie;
5. Pieluszka powinna być złożona z przodu poniżej kikuta pępkowego, aby uniknąć podrażnień i wilgoci w tym miejscu lub, jeśli wolisz, możesz użyć pieluszek jednorazowych z wycięciem w pasie;
6. Po odpadnięciu kikuta należy nadal bardzo dobrze osuszać ranę po kąpieli, aby przyczynić się do dobrego gojenia;
7. Należy codziennie badać kikut pępkowy i pępowinę pod kątem oznak infekcji aż do całkowitego wygojenia;
8. Nie zaleca się stosowania pasków wokół pępka dziecka.
Kiedy szukać pomocy medycznej
Pielęgnacja pępowiny nie nastręcza większych trudności, ale zaniedbanie jej higieny i czystości może spowodować bardzo poważne powikłania u dziecka.
Obserwuj dokładnie stan kikuta i sprawdź, czy prezentuje ropną wydzielinę, nieprzyjemny zapach, obrzęk, zaczerwienienie lub krew. Jeśli zaobserwujesz któryś z tych objawów, skonsultuj się z pediatrą dziecka lub zadzwoń na całodobową infolinię alarmową (808 24 24), gdyż może to być stan zapalny, który wymaga leczenia.
Zobacz także:
- Pielęgnacja pępowiny
- Opieka nad noworodkiem
- Moje dziecko urodziło się przedwcześnie: co teraz?
- 10 powodów, dla których warto oszczędzić noworodkowi wizyt