Share the post "Przyspieszenie regeneracji mięśni w 4 krokach"
- Podziel się...
Nic więc dziwnego, że tak wiele mówi się o regeneracji mięśni. Prawda jest taka, że jest to jeden z najważniejszych aspektów uprawiania sportu, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia bólu mięśni i zmęczenia fizycznego, a jednocześnie zwiększa masę mięśniową i poprawia wydajność fizyczną podczas przyszłych treningów.
Mówiliśmy już tutaj o tym, jak zwiększyć regenerację mięśni poprzez jedzenie, na przykład. W przypadku, gdy nie pamiętasz, możesz przeczytać nasze wskazówki dotyczące tego, co powinieneś jeść przed i po treningu, a nawet wiedzieć, które niektóre z pokarmów mogą pomóc w zdobyciu masy mięśniowej. Ale regeneracja mięśni to nie tylko jedzenie. Jeśli naprawdę chcesz zapewnić dobrą regenerację mięśni, musisz pojednać z jedzeniem kilka istotnych trosk, które sprawią, że wszystko się zmieni. Spójrzcie.
Pobierz swój indywidualny plan treningowy już teraz i osiągnij swoje cele! Porozmawiaj z naszym trenerem personalnym i odbierz swój plan treningowy.
Regeneracja mięśni: 4 istotne wskazówki
1. Odpoczynek
Odpoczynek jest niezbędny do regeneracji mięśni. Jeśli jest jedna rzecz, której powinieneś się trzymać, to jest to czas odpoczynku między treningami. Twoje mięśnie potrzebują co najmniej 24 do 48 godzin, aby zregenerować się po wysiłku, któremu były poddane podczas treningu, dlatego ważne jest, abyś robił przerwy między treningami, aby umożliwić regenerację/odbudowę tkanek. To również dzięki tym przerwom pozwolisz na zwiększenie masy mięśniowej. Ignorując ten czas regeneracji i pracując nad mięśniami, możesz nie robić tego, co należy, ponieważ możesz spowodować uszkodzenie mięśni, kiedy powinieneś budować mięśnie.
2. Masuj swoje mięśnie
Dobry masaż potrafi zdziałać cuda. Ideałem jest, abyś poszukał wyspecjalizowanego fachowca (fizjoterapeuty), który będzie mógł wskazać najbardziej adekwatne terapie do Twojego konkretnego przypadku. Masując mięśnie uaktywnisz krążenie i pomożesz mięśniom się rozluźnić. Co więcej: masaże, oprócz tego, że sprzyjają regeneracji mięśni poprzez rozluźnienie ich napięcia, mogą mieć również fundamentalne znaczenie w zapobieganiu zmianom mięśniowym.
3. Stretching
Jest to jedna z podstawowych zasad ćwiczeń fizycznych. Rozciąganie jest pierwszym krokiem do wspierania regeneracji mięśni i zapobiegania urazom sportowym. Wystarczy kilka dodatkowych minut na wykonanie ćwiczeń rozciągających, ale te minuty będą niezbędne, aby rozluźnić mięśnie, zniwelować bolesność wynikającą z treningu oraz poprawić nawodnienie na poziomie mięśni, co będzie miało bezpośredni wpływ na regenerację mięśni.
4. Śpij dobrze
Zapewnij sobie co najmniej osiem godzin snu na dobę. Dobry sen jest niezbędny dla dobrej regeneracji mięśni. Dlaczego? To proste. Ponieważ podczas snu organizm wydatkuje mniej energii i następuje regeneracja tkanki mięśniowej. Co więcej, to właśnie podczas snu syntetyzowane są hormony wzrostu mięśni, niezbędne do ich odbudowy (jak np. hormon GH). Co więcej, brak snu może mieć negatywne skutki nie tylko dla regeneracji mięśni, ale także dla osiągnięcia pożądanych rezultatów, ponieważ zwiększa przyrost masy ciała, utrudnia utratę tłuszczu, a nawet wpływa na wyniki sportowe.
Dodatkowa wskazówka...
Zapoznaj się z naszymi propozycjami koktajli proteinowych na czas po treningu. Proste i smaczne propozycje, bogate w białko, niezbędne do regeneracji i rozwoju masy mięśniowej, a także zastępujące energię.
Zobacz także:
- Jak uniknąć kontuzji sportowych
- Odżywianie po treningu: co jeść?
- Znaczenie rozciągania
- 10 Pokarmów na przyrost masy mięśniowej