Share the post "Filary potreningowej regeneracji mięśni"
- Share...
Potreningowa regeneracja mięśni to część, która sprawia, że ludzie najczęściej rezygnują z treningu!
Żartobliwie często słyszymy, że najgorszy nie był sam trening, ale dni po nim. To naturalne, że im mniej jesteśmy obeznani z ćwiczeniami fizycznymi, tym trudniejsza jest regeneracja potreningowa, ponieważ w tej regeneracji przechodzimy przez szereg procesów zapalnych i przeciwzapalnych.
Jednakże, aby osiągnąć rezultaty, fundamentalne jest, abyśmy odpoczywali i aby mięśnie miały wystarczająco dużo odpoczynku dla dobrej regeneracji potreningowej, ponieważ w przeciwnym razie te rezultaty pozostaną niedokończone.
4 filary regeneracji potreningowej mięśni
Aby poprawić jakość regeneracji naszych mięśni, istnieją 4 filary, które musimy wziąć pod uwagę jeszcze przed momentem regeneracji:
Odżywianie
- Podaż białek i soli mineralnych, które odpowiadają za przyspieszenie regeneracji mięśni;
- Koktajle proteinowe pomagają dostarczyć niezbędnych składników odżywczych do dobrego funkcjonowania i regeneracji mięśni;
- Kilka badań zakłada, że Omega 3 i antyoksydanty są świetne w przyspieszaniu regeneracji mięśni. Z tego powodu należy włączyć do diety tuńczyka i inne tłuste ryby, a także czerwone owoce, imbir i inne pokarmy z antyoksydantami.
Nawodnienie
- Odpowiednie spożycie wody jest niezbędne przed, podczas i po treningu, aby zapewnić dobry poziom regeneracji mięśni;
- W niektórych przypadkach może być wskazane spożywanie napojów izotonicznych.
Odpoczynek
- Odpoczynek jest czasem zaniedbywany, mimo że jest jednym z głównych filarów regeneracji;
- Sen pomaga naszemu metabolizmowi skupić się na funkcjach życiowych i poprawić poziom regeneracji mięśni;
- Jednocześnie należy zauważyć, że odpoczynek to nie tylko liczba godzin, które dana osoba przesypia w ciągu nocy, ale także, czas, w którym ten odpoczynek jest podejmowany i czas odpoczynku między treningami.
Aktywna regeneracja
- Rozciąganie jest dobrą opcją wspomagającą regenerację mięśni, ponieważ rozciąga mięśnie, przyspieszając proces anaboliczny. Należy pamiętać, że rozciąganie nie jest treningiem elastyczności!
- Masowanie mięśni może być również korzystne w łagodzeniu opóźnionego uczucia bolesności mięśni, czyli "bolących mięśni";
- Spacer, jogging, spokojne pływanie są środkami aktywnej regeneracji, innymi słowy, pozwalają mięśniom odzyskać energię, gdy są jeszcze ciepłe, zmniejszając ból mięśni i zwiększając proces regeneracji.
Zobacz także:
- Trening regeneracji mięśni
- Czas regeneracji mięśni
- Jak złagodzić ból mięśni?
- Skurcze mięśni: jak z nimi walczyć?