Share the post "Nietolerancja laktozy: czym jest i jak ją obejść?"
- Podziel się...
Nietolerancja laktozy to bardzo częsty problem. Aby dać ci pojęcie, szacuje się, że około 70% dorosłych (na całym świecie) nie jest w stanie strawić laktozy. A w samej Portugalii, według danych Portugalskiego Towarzystwa Gastrenterologicznego, około 1/3 populacji nie toleruje laktozy.
W rzeczywistości ten problem jest bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać. Czym jednak jest nietolerancja laktozy? Jakie są jej objawy? Albo jak to obejść?
To są odpowiedzi, których chcemy udzielić.
Nietolerancja laktozy: co to jest?
Mówiąc najprościej, nietolerancja laktozy to niezdolność organizmu do trawienia laktozy - rodzaju cukru znajdującego się w mleku i innych produktach mlecznych.
Technicznie nietolerancja laktozy nazywana jest hipolaktazją lub niedoborem laktazy i występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości laktazy, enzymu jelitowego, którego zadaniem jest rozkładanie laktozy na glukozę i galaktozę (jej najprostsze składniki), co umożliwia jej wchłanianie do krwiobiegu.
Może występować kilka rodzajów nietolerancji:
- Wrodzona nietolerancja laktozy (osoba rodzi się już z tym problemem)
- Pierwotna nietolerancja laktozy (może ujawnić się z czasem i wynika z całkowitego braku lub zmniejszenia produkcji laktozy w różnym wieku)
- Wtórna nietolerancja laktozy (występuje na skutek przejściowego zmniejszenia produkcji laktazy w wyniku patologii przewodu pokarmowego powodującej upośledzone wchłanianie laktozy. W tym przypadku, gdy choroba lub zmiana jest leczona, produkcja laktazy wraca do normy).
Jakie są objawy?
Uzyskaj spersonalizowany plan żywieniowySchudnij w zdrowy sposób i nie przybieraj z powrotem! Porozmawiaj z dietetykiem online już teraz!
Jest ich kilka. Wśród głównych można wyróżnić:
- Dyskomfort w jamie brzusznej (taki jak ból lub skurcze brzucha)
- Nudności
- Wzdęcia
- Wzdęcie brzucha
- Biegunka
Intensywność tych objawów różni się w zależności od kilku czynników, w tym ilości laktozy, którą każda osoba może tolerować, ilości spożytej laktozy, a nawet wielkości i zawartości tłuszczu w posiłku.
Jak to obejść
Chociaż nie ma sposobu, aby uniknąć nietolerancji laktozy, istnieje sposób na leczenie lub obejście problemu.
Główne formy leczenia to zmniejszenie ilości spożywanej laktozy (poprzez ograniczenie spożycia mleka i produktów mlecznych lub wybór spożywania produktów o niskiej zawartości laktozy) lub przyjmowanie dostępnych na rynku substytutów enzymatycznych.
Jednak poradzenie sobie z tym problemem w dzisiejszych czasach jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Na rynku można znaleźć liczne produkty bez laktozy, takie jak produkty na bazie soi, napoje ryżowe i/lub owsiane. A nawet znajdziecie słodycze bez laktozy.
Najlepiej zawsze czytać etykiety produktów spożywczych, aby sprawdzić, czy zawierają laktozę, a jeśli tak, to wybierać produkty bez laktozy. Należy pamiętać, że niektóre produkty oznaczone jako nie będące produktami mlecznymi (takie jak na przykład substytuty śmietany w proszku) mogą zawierać laktozę. Dlatego ważne jest, aby czytając etykiety zwracać uwagę nie tylko na wyrażenie "zawiera laktozę", ale także na składniki takie jak: serwatka, podpuszczka, pochodne mleka, mleko w proszku czy odtłuszczone mleko w proszku.
Zobacz także:
- Znaczenie wapnia
- 10 Pokarmy bogate w białko
- 6 Pokarmy bogate w wapń
- Rola laktozy w naszym organizmie