Share the post Cukrzyca typu 1: co musisz wiedzieć
- Podziel się...
Cukrzyca typu 1, czyli cukrzyca insulinozależna, występuje rzadziej i zwykle pojawia się u dzieci lub młodzieży, jednak może pojawić się także u osób dorosłych.
W Portugalii, według ostatnich danych, na chorobę cierpi 3365 osób do 19 roku życia, jeśli chodzi o dzieci do 14 roku życia, to na 100 000 młodych ludzi w tej grupie wiekowej przypada 17,5 nowych przypadków cukrzycy typu 1.
Co to jest cukrzyca typu 1?
Insulina jest niezbędna do przenoszenia cukru do komórek, gdzie glukoza będzie przechowywana i przekształcana w energię.W tym schorzeniu komórki trzustki nie wytwarzają lub wytwarzają zbyt mało insuliny w wyniku zniszczenia komórek produkujących tę substancję. Prowadzi to do gromadzenia się cukru we krwi.
Mała produkcja insuliny lub jej brak to reakcja autoimmunologiczna, czyli układ odpornościowy sam atakuje i niszczy komórki trzustki. Organizm powoduje, że przeciwciała atakują komórki, ponieważ nie rozpoznaje ich już jako własnych.
Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1?
Choroba ta nie jest związana z ryzykownymi zachowaniami, takimi jak siedzący tryb życia czy zła dieta. Choroba może wynikać z przyczyn genetycznych lub czynników środowiskowych (infekcje), które powodują, że trzustka przestaje produkować insulinę.
Może się to zdarzyć w wyniku dziedziczenia genetycznego w połączeniu z czynnikami środowiskowymi, takimi jak infekcje wirusowe. Insulina jest potrzebna do doprowadzenia cukru z krwi do komórek, gdzie glukoza może być przechowywana lub wykorzystana jako źródło energii. W cukrzycy typu 1 komórki beta produkują mało lub wcale insuliny, co powoduje, że glukoza nie może być transportowana do komórek.
Symptomy, na które należy zwrócić uwagę
Przy wartościach glukozy we krwi poza zakresem referencyjnym, organizm nie jest w stanie przekształcić cukru w energię, więc Twoje ciało będzie dawać znaki. Istnieją objawy, na które należy zwrócić uwagę, a mianowicie:
- Zmęczenie
- Częsty głód
- Słabość
- Utrata wagi
- Wahania nastroju
- Nudności i wymioty
- Nerwowość
- Częste pragnienie
- Częste oddawanie moczu
Jak leczyć cukrzycę typu 1?
Cukrzyca nie jest jeszcze uleczalna, jednak osoby, które mają cukrzycę typu 1, potrzebują codziennych zastrzyków z insuliny, aby zapewnić, że ich glukoza we krwi pozostaje na normalnym poziomie.
Ponadto niezbędne jest utrzymanie zbilansowanej i zróżnicowanej diety, a także regularne ćwiczenia. Leki i wszystkie zalecenia lekarza muszą być skrupulatnie przestrzegane, w przeciwnym razie zagrażają życiu.
Jakie są konsekwencje cukrzycy typu 1?
Patologia ta może dotyczyć kilku organów w ciele człowieka, takich jak serce, tętnice, nerwy, oczy czy wątroba. Posiadanie glukozy we krwi zbliżonej do wartości referencyjnych pomaga znacznie ograniczyć konsekwencje choroby. Jeśli nie zadbasz o swoje zdrowie, konsekwencje mogą być tak poważne jak:
- STROKE;
- Arterioskleroza
- Infekcje
- zawał serca
- Nadciśnienie
- Nefropatia cukrzycowa
- Stopa cukrzycowa
- Neuropatia cukrzycowa;
- Retinopatia cukrzycowa (uszkodzenie oka).
Jeśli jest kontrolowana, cukrzyca typu 1 nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Skonsultuj się z lekarzem i regularnie stosuj się do jego zaleceń.
Zobacz także:
- Poznaj objawy cukrzycy
- Cukrzyca typu 2: wszystko, co musisz wiedzieć
- Cukrzyca ciążowa: co dalej?
- Cukrzyca typu 2: wszystko, co musisz wiedzieć