Share the post "Czy herbata miętowa jest szkodliwa dla zdrowia?"
- Podziel się...
Herbaty są tam liczne i na każdy gust. Mniej lub bardziej mocna, z kofeiną lub bez, bardziej lub mniej owocowa, you name it. Są jednak takie, które od dawna są częścią codziennego życia różnych cywilizacji. Tak jest w przypadku herbaty miętowej.
W niektórych kulturach powszechne jest picie herbaty miętowej kilka razy dziennie. Praktyka, która wynika nie tylko z orzeźwiającego i pysznego smaku tej herbaty. Jest to również akt konwencjonalności społecznej. Ale to nie wszystko. Herbata miętowa znana jest również ze swoich właściwości leczniczych.
Mimo to, niektórzy zastanawiają się nad rzeczywistą wartością terapeutyczną herbaty miętowej. W końcu ta herbata jest dobra czy zła dla zdrowia?
Czy herbata miętowa jest szkodliwa dla zdrowia?
Tak czy nie? To jest pytanie! Prawda jest taka, że choć herbata miętowa jest stosowana od wieków, a jej zalety są doceniane przez wielu, to wciąż są tacy, którzy kwestionują jej właściwości lecznicze.
W rzeczywistości, mimo że herbata miętowa ma kilka prozdrowotnych właściwości, może również szkodzić. Dzieje się tak dlatego, że istnieją również pewne możliwe skutki uboczne.
Zawsze należy pamiętać, że nie wszyscy ludzie reagują tak samo na dany pokarm. To, co dla jednych może być dobre, dla innych nie jest takie dobre. Na przykład mentol (występujący w mięcie) może działać jako alergen u niektórych osób, ale powodować zakwaszenie u innych. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy nie jesteśmy uczuleni na miętę.
Również dla osób cierpiących na pewne schorzenia herbata miętowa może nie być dobrym rozwiązaniem. Tak jest w przypadku osób cierpiących na przykład na refluks żołądkowy czy przepuklinę rozworu przełykowego.
Kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny również unikać herbaty miętowej, ponieważ ma ona działanie emenagogiczne, co oznacza, że może wywołać miesiączkę i zagrozić ciąży. Może to być jeszcze bardziej poważne dla kobiet, które już wcześniej miały poronienia.
Uważać powinny również osoby, które regularnie przyjmują leki. Tak jest w przypadku leków na cukrzycę, ciśnienie krwi, kamienie żółciowe (lepiej znane jako kamienie żółciowe) czy niestrawność.
Dzieje się tak dlatego, że niektóre składniki mięty mogą wchodzić w negatywne interakcje ze składnikami leków i powodować działania niepożądane, skutki uboczne lub nawet wycinać/potęgować działanie leków. Przed wypiciem herbaty miętowej (lub jakiejkolwiek innej) najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy mogą wystąpić niepożądane efekty wynikające z interakcji herbaty z lekami.
I oczywiście używać, ale nie nadużywać. Jak każda inna herbata czy pokarm, nie powinna być spożywana w nadmiarze. Mimo że herbata miętowa jest uważana za bezpieczną, a nawet korzystną dla zdrowia, najlepiej zachować umiar w jej spożywaniu. Umiar jest kluczem do czerpania pełnych korzyści z herbaty miętowej, bez problemów dla zdrowia.
Herbata miętowa: jakie korzyści?
Nie będzie to dla wszystkich, ale dla tych, którzy lubią świeży smak mięty, herbata miętowa jest zawsze dobrą możliwością. Ale bardziej niż smak, istnieje kilka korzyści przypisywanych herbacie miętowej.
Bogata w witaminę B, potas, przeciwutleniacze i wapń, mięta może być sprzymierzeńcem dla Twojego zdrowia. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Newcastle University w Anglii, herbata miętowa ma np. właściwości przeciwbólowe, które pomagają zwalczać ból. To samo badanie mówi, że liście mięty mają również właściwości antyrakowe i przeciwgrzybiczne.
Ale jest tego więcej. Herbata miętowa również:
- Działa jako środek uspokajający i pomaga w redukcji stresu.
- Sprzyja stymulacji/wzmocnieniu układu odpornościowego.
- Wspomaga trawienie.
- Zwalcza alergie i łagodzi skutki astmy.
- Pomaga whigienie jamy ustnej (zmniejsza nieświeży oddech).
- Jest dobrym regeneratorem skóry.
- Ma właściwości antybakteryjne (pomaga w leczeniu przeziębienia i grypy).
- Pomaga wutracie wagi.
- Zmniejsza gorączkowość.
- Ma działanie przeciwskurczowe (pomaga zwalczać mdłości i wymioty).
- Łagodzi kaszel.
- Stymuluje aktywność mózgu.
- Czy herbaty nerkowe naprawdę istnieją?
- Herbaty na zatrzymanie płynów: 3 opcje, które mają udowodnione działanie
- Herbata Boldo: korzyści i środki ostrożności przy jej przyjmowaniu