Share the post "Aktywność fizyczna w różnym wieku"
- Share...
W dzisiejszych czasach siedzący tryb życia i stres to największe przyczyny chorób na świecie. Przypadki takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze i inne choroby są pogłębiane przez siedzący tryb życia, który został osiągnięty w ostatnich czasach.
W celu zwalczania tego problemu, wraz z otyłością będącą konsekwencją złych nawyków żywieniowych i mniej niż odpowiedniego stylu życia, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca praktykowanie codziennej aktywności fizycznej, o różnym czasie trwania i intensywności, w zależności od wieku ludzi.
Czym jest aktywność fizyczna?
Za aktywność fizyczną uważa się szeroki wachlarz sportów i aktywności, które wiążą się z planowanym wysiłkiem fizycznym.
Na przykład, wchodzenie po schodach w budynku, w którym mieszkasz, aby dostać się do domu, nie jest uważane za aktywność fizyczną. Jednakże, jeśli myślisz o wejściu na ten pokład 3 lub 4 razy z rzędu, z pewnym wysiłkiem fizycznym, może to już być uważane za aktywność fizyczną, ponieważ jest celowo powtarzane i w regularny sposób.
Aktywność fizyczna w różnym wieku
Na możliwości fizyczne człowieka mają wpływ nie tylko cechy genetyczne, ale również czynniki związane z dojrzewaniem. Nie możemy zatem wymagać jednakowego poziomu wysiłku i intensywności od osób w różnym wieku.
Jednocześnie aktywność fizyczna nie jest tym samym co sprawność fizyczna sportowca, dlatego sugerowane poziomy są jedynie podstawowymi poziomami aktywności fizycznej dla normalnej populacji, która chce mieć jakość życia. Wskaźniki te zostały przetestowane i są promowane przez organy sportowe i instytucje zdrowotne na całym świecie.
Dzieci i młodzież
Do poziomu aktywności fizycznej zalicza się sporty indywidualne i zespołowe, biegi i zabawy (zajęcia rekreacyjne z wykorzystaniem ruchu) oraz szkolne wychowanie fizyczne. Główne cele tej aktywności fizycznej to zdrowie i wydolność krążeniowo-oddechowa, zwiększenie i utrwalenie gęstości kości oraz metaboliczne wzmocnienie struktur mięśniowych.
Uważa się więc, że dla dzieci i młodzieży niezbędne jest minimum 60 minut dziennie intensywnej aktywności fizycznej, koncentrującej się na ćwiczeniach aerobowych, takich jak pływanie, skoki, biegi, sporty zespołowe i inne.
Dorośli w wieku do 65 lat
Zaleca się wykonywanie aktywności z rodziną i/lub przyjaciółmi, takich jak bieganie, spacery, gry i sporty zespołowe. W niektórych przypadkach, gdy np. odległość do pracy jest duża, ćwiczenie to również wlicza się do dziennego czasu ćwiczeń.
Oprócz poprawy wydolności sercowo-oddechowej, aktywność fizyczna jest zalecana w celu wzmocnienia mięśni, zwalczania stresu i depresji. 150 minut umiarkowanej codziennej aktywności aerobowej lub 75 minut intensywnej aktywności wydają się być idealnymi zaleceniami dla uzyskania dobrych wyników.
Od 65 r.ż.
W tym wieku i powyżej nawet prace domowe są uznawane za aktywność fizyczną ze względu na wysiłek, jakiego wymagają od już osłabionego organizmu. Niektóre badania wskazują wręcz, że aktywność fizyczna jest w tym wieku absolutnie niezbędna, w przeciwnym razie może dojść do zaniku mięśni oraz pogorszenia układu krążenia i funkcji poznawczych.
Jednocześnie poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej zapobiega wielu częstym w tym wieku chorobom, a także poprawia dotlenienie mózgu, zapobiegając depresji i chorobom zwyrodnieniowym.
Zalecenia co do czasu i intensywności są takie same jak dla osób dorosłych, jednak trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia fizyczne i patologie, które mogą występować, i zawsze należy pamiętać, że ćwiczenia o wysokiej intensywności dla osoby w wieku 70 lat nie są takie same jak dla osoby w wieku 27 lat.
Zobacz także:
- Niezbędny przewodnik po bieganiu
- Jogging: jak zacząć
- Korzyści płynące z pilatesu
- Utrata wagi dzięki aqua aerobikowi