Share the post "Wykwity skórne: jak je rozróżniać i leczyć?"
- Podziel się...
Wykwity skórne mogą być od urodzenia lub pojawiać się przez całe życie, z wielu różnych przyczyn, takich jak alergie lub poważne problemy, ekspozycja na słońce, starzenie się skóry, a nawet z powodów nowotworowych.
Jednak plamy, które mogą pojawić się w ciągu życia, powinny być identyfikowane i leczone przez wyspecjalizowanego specjalistę (dermatologa), aby uniknąć dalszych komplikacji.
Specyficzne cechy, takie jak kolor, kształt lub wysokość/moment pojawienia się plamki, mogą pomóc w odkryciu, jaki to rodzaj plamki, a także w dobraniu odpowiedniego leczenia w celu jej wyeliminowania.
Proste czynności, takie jak stosowanie kremu z filtrem SPF, codzienne nawilżanie skóry czy unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce lub nie wyciskanie pryszczy i zaskórników to główne zalecenia każdego dermatologa, ale przy najmniejszym pojawieniu się podejrzanej plamki należy skonsultować się z dermatologiem.
Rodzaje wykwitów skórnych
Chroń swoje zdrowie!Otrzymuj ekskluzywne treści i zakwalifikuj się do pełnego przeglądu. Zarejestruj się już teraz!
Melasma
Melasma to przejściowe przebarwienie skóry w okolicy twarzy i jest najprawdopodobniej najczęściej występującym rodzajem skazy.
Objawia się pojawieniem kilku brązowawych plam na twarzy, zwykle po dłuższej ekspozycji na słońce.
Jak leczyć: Codziennie stosuj krem z wysokim filtrem ochronnym i unikaj długotrwałej ekspozycji na słońce, a także źródeł ciepła (takich jak gorące samochody zaparkowane na słońcu lub używanie piekarnika).
Plama starcza
Plamy starcze to bardzo częste schorzenie dermatologiczne, które dotyczy głównie osób po 40. roku życia, spowodowane fotostarzeniem.
Objawia się pojawieniem ciemnych plam na następujących obszarach: twarz, szyja, ręce i ramiona, u osób, które przez całe życie nie uważały na słońce.
Jak leczyć: Jaśniejsze plamy można leczyć stosując co dwa tygodnie złuszczanie kremem nawilżającym i cukrem. Aby usunąć ciemniejsze plamy konieczna jest wizyta u dermatologa, ponieważ można je leczyć jedynie za pomocą peelingu lub lasera.
Dermatitis
Zapalenie skóry jest zwykle konsekwencją alergii i może pojawić się po zjedzeniu uczulających pokarmów, takich jak truskawki, orzeszki ziemne czy krewetki, poprzez kontakt z produktami takimi jak kremy, kosmetyki czy perfumy lub poprzez kontakt z przedmiotami takimi jak naszyjniki czy bransoletki.
Objawia się brązowymi lub brązowawymi, swędzącymi plamami na skórze.
Jak leczyć: W celu leczenia tego typu łat skórnych konieczna jest wizyta u dermatologa, aby mógł on zidentyfikować przyczynę alergii i przepisać krem na bazie kortykoidów dwa razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.
Grzybica
Znana również jako grzybica plażowa lub mącznica, grzybica jest spowodowana infekcjami grzybiczymi i objawia się jako małe białawe plamy.
Jak leczyć: grzybica powinna być leczona kremem przeciwgrzybiczym dwa razy dziennie przez 3 tygodnie. W zależności od rozległości zmian, konieczne może być również stosowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych.
Rak skóry
Rak skóry zwykle pojawia się jako mała plamka lub znamię, które z czasem się powiększa. Objawia się tym, że ma różne kolory, asymetryczny kształt lub nieregularne granice.
Jak leczyć: po pojawieniu się podejrzanej plamy należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem.
Vitiligo
Vitiligo jest chorobą skóry, która objawia się pojawieniem się na skórze jaśniejszych plam, szczególnie na następujących obszarach: łokcie, kolana, twarz, stopy, dłonie i genitalia.
Przyczyny tej choroby są nieznane i może ona pojawić się w każdym wieku.
Jak leczyć: należy skonsultować się z dermatologiem w celu przepisania odpowiedniego leczenia dla każdego przypadku
blizna po pryszczu
Blizny po pryszczach są niezwykle częste u nastolatków, zwłaszcza po ciężkich zabiegach trądzikowych.
Jak leczyć: należy unikać ekspozycji i skonsultować się z dermatologiem w celu przepisania odpowiedniego leczenia.
Zobacz także:
- 5 Pielęgnuj swoją skórę w ciągu dnia
- Czy ekspozycja na słońce jest synonimem raka skóry?
- Jak prawidłowo wykonać oczyszczanie skóry
- Sucha skóra? Wiedzieć, co robić