Share the post "Opieka nad noworodkiem
- Podziel się...
W pierwszych tygodniach życia noworodka nie ma czasu na nic, a Twoje dziecko będzie Cię bardzo potrzebować. Czas zapomnieć o reszcie i skupić się na tym, co ważne: na Twoim dziecku.
Teraz, gdy opuścił łono matki, noworodek znajduje się w innym, nowym świecie, który może być nawet nieco przerażający. W tej fazie kontakt z rodzicami jest niezbędny do rozpoczęcia procesów fizycznych i neurologicznych, które są kluczowe dla sprawnego startu w życie.
W pierwszych dniach życia rutyny są niezbędne, aby Twoje dziecko czuło się spokojne i bezpieczne, jak już kilkakrotnie mówiliśmy, noworodki potrzebują przewidywalności, aby czuć się chronione, a tym samym spokojne.
Ważne jest, aby rodzice również zachowali spokój, aby nie przenieść lęku na dziecko, do tego wystarczy trochę organizacji. Aby pomóc Ci przejść przez pierwsze dni z dzieckiem, zwróć uwagę na to, na co zwrócić uwagę przy noworodku.
Pierwsze dni życia dziecka: co warto wiedzieć
1. w domu
Zwróć uwagę:Więź, która istnieje między matką a dzieckiem jest najpotężniejszą więzią! Już teraz poznaj wszystkie wskazówki dla Ciebie i Twojego dziecka.
Nie chodzi o to, by rodzice stali się zakładnikami swoich pociech, jednak te pierwsze miesiące są naturalnie bardzo skoncentrowane na dziecku, dlatego dom powinien być przygotowany tak, by noworodek czuł się w nim spokojnie i bezpiecznie, bez większego zamieszania.
Miej miękkie dźwięki i zapachy wokół domu, unikaj głośnych hałasów i szumu, więc staraj się kontrolować gości. Tym, którzy chcą poznać swoje dziecko, wysyłajcie zdjęcia i filmy, a z rozpoczęciem "przychodzenia i odchodzenia" gości poczekajcie, aż maluch i rodzice bardziej oswoją się z tym nowym światem.
2. Karmienie piersią
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci były karmione wyłącznie piersią do ukończenia szóstego miesiąca życia. Jednak każda rodzina powinna zrobić to, co jest właściwe dla jej dziecka i matki. Na przykład, jeśli karmienie piersią jest bolesne lub jeśli nie masz wystarczającej ilości mleka w piersiach, może być najlepiej rozważyć inne opcje.
Kiedy dziecko się obudzi, będzie chciało jeść, więc przerwa będzie wynosić około 2 do 2,5 godziny, a przez pierwsze kilka miesięcy normalne jest, że ten rytm utrzymuje się przez całą noc. Jeśli karmisz piersią, co piętnaście minut lub gdy zorientujesz się, że skończyło się mleko, zmień pierś.
W pewnym momencie nie będziesz wiedziała jak szybko jedziesz, są aplikacje, które mogą Ci w tym pomóc, możesz też założyć pasek na ramiączko stanika, który powinnaś zmieniać przy każdej zmianie piersi. Po jedzeniu koniecznie potwierdź, że dziecko beknęło, aby uniknąć późniejszej kolki.
3. Kąpiel noworodka
Nie jest obowiązkowe, abyś kąpała swoje dziecko, jednak robienie tego może pomóc w rutynie snu Twojego noworodka. Nie ma znaczenia, o której godzinie to zrobisz, jednak gdy już ustalisz czas, który odpowiada Tobie i Twojemu dziecku, trzymaj się go.
Kąp się w pomieszczeniu o temperaturze powyżej 26 stopni i upewnij się, że nie ma przeciągów. Pozbądź się naszyjników, pierścionków, bransoletek lub jakichkolwiek przedmiotów, które mogłyby zrobić dziecku krzywdę. Upewnij się, że wanienka stoi na stabilnej powierzchni i że masz wszystkie warunki do kąpieli dziecka bez ograniczania ruchów.
Przed kąpielą miej wszystko, co będzie potrzebne w kąpieli: środki higieniczne, produkty do dezynfekcji kikuta pępkowego (nie bój się, dziecko nie czuje bólu), ręcznik kąpielowy z kapturkiem, pieluszki i ubranka. Najpierw wlej zimną wodę, a następnie gorącą: możesz użyć termometru do zmierzenia temperatury wody lub swojego łokcia. Nie musisz wypełniać wanny do pełna, wystarczy mniej więcej na wysokości pępka dziecka.
Nigdy nie zostawiaj swojego dziecka samego! Pamiętaj, że gdy są bardzo małe mogą utonąć w centymetrze wody. Unikaj używania gąbek, ponieważ mogą one tworzyć bakterie i powodować alergie. Unikaj nakładania środków higienicznych bezpośrednio na skórę dziecka, najpierw nałóż odrobinę na rękę i umyj najpierw najczystsze miejsca, a dopiero potem okolice pieluszki.
Kiedy nadejdzie czas oczyszczania, zwróć szczególną uwagę na wszystkie małe fałdy ciała noworodka, aby uniknąć wysypki. Do czyszczenia uszu noworodka nie używaj wacików, a jedynie użyj końcówki ręcznika. Zdezynfekuj kikut pępowiny (zawsze powinien być suchy i czysty), załóż krem nawilżający i pieluszkę. Staraj się ubierać dziecko w praktyczne i łatwe do noszenia ubrania.
4. Nauka spania
Gdy noworodek śpi od 16 do 18 godzin na dobę, ale budzi się mniej więcej co 3 godziny na jedzenie. Dzieje się tak przez wiele tygodni, ale warto wiedzieć, że jeśli dziecko obudzi się w ciągu pierwszych 20 minut snu, istnieje prawdopodobieństwo, że już nie wróci do snu.
Kto lubi być budzony? Staraj się szanować sen dziecka, nie pozwalaj mu się budzić, dla jego dobra (i rodziców też!). Jeśli Twoje dziecko nie śpi tyle, ile potrzebuje, ten brak snu zacznie się objawiać w jego samopoczuciu, ale nie tylko w postaci kolki.
Do snu, ze względu na komfort i bezpieczeństwo, dziecko musi być umieszczone w nosidełku (tylko do 3 miesiąca życia), łóżeczku lub łóżku i zawsze leżeć twarzą do góry, bez poduszki (żadnych zabawek, pieluszek lub innych przedmiotów, które mogłyby przytrzasnąć dziecko), ze stopami dotykającymi dna łóżka. Pościel (lniana lub bawełniana) musi być na wysokości tułowia (nigdy nie zakrywać głowy dziecka!) i zapięta pod materacem.
W pierwszych miesiącach bliskość rodziców jest ważna, ponieważ daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, a także ułatwia karmienie dziecka, dlatego zaleca się, aby nosidełko i/lub kołyska były umieszczone w sypialni rodziców.
5. Inne rodzaje opieki
- Twoje dziecko pragnie miłości, więc dużo do niego mów, rozpieszczaj je i miej je w pobliżu, kiedy tylko jest to możliwe.
- Głód, ciepło, zimno, sen, ciasne ubrania, hałas, brudne pieluchy, brak rodziców mogą być niektórymi przyczynami płaczu Twojego dziecka, nie martw się, ponieważ czas będzie wiedział, jak łatwo przetłumaczyć jego płacz.
- Czyść pokój dziecka wilgotną szmatką, aby uniknąć wzbijania kurzu, który może zaszkodzić dziecku.
- W wózku należy umieścić siedzisko przeciwnie do kierunku jazdy, aby zminimalizować wszelkie uderzenia spowodowane jazdą.
- Potwierdź, że wszystkie meble są bezpieczne dla dziecka, zwróć uwagę na wymiary prętów, śruby czy inne luźne materiały.
- Nigdy nie umieszczaj łóżeczka, nosidełka lub krzesełka na stołach, sofach, kredensach, łóżkach lub krzesłach. Najkorzystniej jest umieścić go na podłodze.
- Zaleca się, aby dziecko opuszczało dom dopiero po wykonaniu pierwszych szczepień.
Zobacz także:
- Co kupić do wyprawki dla dziecka
- 9 błędów, które popełniasz przy usypianiu dziecka
- Moje dziecko urodziło się jako wcześniak: co teraz?
- Czy wcześniactwo wpływa na rozwój dziecka?