Share the post "Co założyć na rozmowę kwalifikacyjną?"
- Podziel się...
Rozmowa kwalifikacyjna to ważny moment na drodze zawodowej każdego człowieka. Dlatego im lepiej jesteśmy przygotowani, tym większe mamy szanse na otrzymanie pracy.
A przygotowanie dotyczy nie tylko wiedzy i umiejętności zawodowych, ale także naszego wizerunku. Dla tych, którzy myślą, że mówimy o marności, uważajcie.
Z wielu badań wynika, że mamy tylko kilka sekund na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, a wpływ komunikacji niewerbalnej - obejmującej nasz wygląd, ubiór, ton głosu, język ciała i stosowność używanych słów - wynosi ponad 60 procent.
Co założyć na rozmowę o pracę
Powinniśmy mieć świadomość, że to, co nosimy, rzutuje na bardzo konkretny obraz, który rozmówca rozszyfruje. Wybrany strój powinien być dyskretny, wygodny i stanowić źródło pewności siebie, a także, o czym nie można zapomnieć, zgodny z pozycjonowaniem firmy.
Karta upominkowa o wartości 100 funtów do wykorzystania w sklepie Zara w pobliżu Ciebie! Kliknij tutaj, aby otrzymać swój!
Przeprowadzony wcześniej research szybko odpowie na to trafne pytanie: czy jest to firma bardziej nieformalna, czy atmosfera jest bardziej konserwatywna?
Jeśli nie ma możliwości wcześniejszego dostępu do tych aspektów, najwłaściwsze jest kierowanie się dyskrecją i zdrowym rozsądkiem, wybierając strój formalny i mało ryzykowny.
Bardziej klasyczne kroje, proste linie i strukturalne tkaniny, wraz z małymi i subtelnymi wzorami i neutralną paletą kolorów, takich jak granat, czerń, brąz, beż, wino i zieleń mchu, są idealnym i bezpiecznym wyborem, w przeciwieństwie do jaskrawych kolorów, przyciągających wzrok nadruków lub bardzo odważnych elementów, zbyt kobiecych lub z dziecięcymi detalami.
Jedną z opcji jest zawsze klasyczny garnitur (marynarka i spodnie lub spódnica), ale dla osób nieprzyzwyczajonych do jego noszenia może wydawać się zbyt sztuczny. W takich przypadkach możesz wybrać prostą sukienkę w tubę, która pasuje do większości ciał, w neutralnym odcieniu i połączyć ją z marynarką lub kardiganem z cienkiej dzianiny, ozdobionym wąskim paskiem, aby zaznaczyć linię talii.
Spódnice powinny sięgać do kolana lub nieco powyżej, a model powinien być dobrany do biotypu każdej kobiety. Szersze biodra bardziej sprzyjają spódnicy evasé lub prostej, na niekorzyść spódnicy ołówkowej, która sprzyja sylwetce klepsydry. Topy mogą być różne - od cienkiej koszuli po elegancki top, byle nie był zbyt odświętny, z błyskotkami i aplikacjami. Bielizna powinna być "niewidoczna", tzn. nie mieć szwów ani koronek, które odznaczają się przez ubranie.
Jeśli chodzi o obuwie, to nie da się ukryć, że wysokie lub średnie obcasy zawsze dodają elegancji, ale osoby, które nie lubią lub nie mogą ich nosić, powinny zdecydować się na eleganckie sabriny lub oksfordki.
Akcesoria również powinny być dyskretne i eleganckie, ale z pozwoleniem na dodanie do stylizacji odrobiny naszej osobowości, czy to poprzez charakterystyczną apaszkę, kolczyki czy naszyjnik. Torby powinny być dobrej jakości i o odpowiedniej strukturze, średniej wielkości i w neutralnych odcieniach.
Jeśli chodzi o wygląd, to powinien być on nienaganny. Makijaż powinien być stonowany i neutralny, szanujący naturalne odcienie (zapomnij o czerwonej szmince!), a paznokcie powinny być zadbane i czyste, pomalowane lub nie. Włosy również powinny wyglądać schludnie, w prostej, ale eleganckiej fryzurze. Proszę zwrócić uwagę na te nieestetyczne korzenie!
Czego nie zakładać?
W przypadku, gdy Twój zdrowy rozsądek jest nieco zamulony, warto pamiętać, że na rozmowie kwalifikacyjnej nie należy nosić przezroczystości, błyskotek, satyn oraz nadmiernie odsłaniających ubrań (zbyt obcisłych, krótkich, nisko wyciętych lub ciasnych) lub wręcz przeciwnie - zbyt workowatych.
Kawałki, które są nadmiernie używane i zużyte, brudne, pogniecione lub pilling; bardzo jasne kolory, mieszanka zbyt wielu wzorów, bardzo widoczne logo lub dziecięce detale są również całkowicie niewłaściwe w tym kontekście.
To samo dotyczy szortów, dżinsów, legginsów czy sportowych ubrań; mocnego makijażu i nadmiaru perfum, a także zbyt rzucających się w oczy lub niskiej jakości dodatków, trenerów, mokasynów, butów z frędzlami i ćwiekami oraz bardzo wysokich obcasów.
Zobacz także:
- Poznaj wrogów dobrego, profesjonalnego wizerunku
- Porady jak obejść porannego wirusa: "Nie mam się w co ubrać!".
- Akcesoria modowe: trendy na wiosnę/lato 2016 r.
- Doradztwo w zakresie wizerunku osobistego: przepraszam, czy możesz to zrobić jeszcze raz?