Share the post "Dieta Dukana: plusy i minusy"
- Podziel się...
Znana również jako dieta francuska lub prototypowa, dieta Dukana została opracowana ponad 10 lat temu i zawdzięcza swoją nazwę (a przynajmniej jedną z nich) jej twórcy, dr Pierre'owi Dukanowi, francuskiemu dietetykowi.
Dieta odnosi prawdziwy sukces na całym świecie, a niektórzy twierdzą nawet, że wśród ogromnej listy celebrytów, którzy zdecydowali się na stosowanie tej diety, jest nazwisko Kate Middleton. Dieta Dukana - wywodząca się z diety Atkinsa - podzielona jest na cztery fazy: fazę ataku, przejściową, utrwalenia i stabilizacji, czyli innymi słowy dwie na schudnięcie i dwie pozostałe na stworzenie warunków do kontroli wagi. Dieta obiecuje szybką eliminację i utrzymanie utraconej wagi poprzez wdrożenie pewnych nawyków żywieniowych (i rutyny ćwiczeń fizycznych, oczywiście), co zakłada drastyczne ograniczenie węglowodanów w diecie i preferowanie białek.
Jednak, jak w przypadku każdej diety, nie wszystko jest cudowne i ta dieta również "wzbudziła pewne brwi". Ponieważ jest to zbyt restrykcyjny plan może nieść kilka "senãos". Poznaj wady i zalety diety Dukana.
Umów się na bezpłatną konsultację żywieniową. Porozmawiaj z dietetykiem online już teraz!
Profesjonaliści
Do głównych zalet diety należą:
- Faworyzując spożycie białek, składników odżywczych, które są wolno trawione i które przedłużają uczucie sytości, a także ograniczając spożycie węglowodanów, dieta Dukana może wywołać szybką utratę wagi, co działa jako bodziec dla tych, którzy stosują dietę, ponieważ wyniki nie są długie w nadchodzeniu.
- Nie ma ograniczeń co do ilości spożywanych pokarmów, jedynie co do ich rodzaju (wspomniane wcześniej węglowodany i białka). Innymi słowy, nie ma z góry ustalonego menu, możesz jeść ile chcesz, o której chcesz, byleby były to pokarmy z wymienionych grup.
Wady
Oto lista minusów, które warto rozważyć stosując tę dietę:
- Pozbawienie organizmu węglowodanów - głównego źródła energii - może powodować zawroty głowy, osłabienie i omdlenia, a nawet brak energii, drażliwość i zmęczenie fizyczne lub psychiczne. Nie wspominając o tym, że gdy brakuje węglowodanów, organizm przetwarza tłuszcz na energię, co powoduje uwalnianie w organizmie ciał ketonowych, które mogą być szkodliwe.
- Dieta Dukana nie stanowi zbilansowanej i zróżnicowanej diety, ponieważ eliminuje z diety ważne makroskładniki (m.in. węglowodany), które pełnią bardzo ważne funkcje dla organizmu (m.in. dostarczają energii komórkowej i regulują poziom glukozy we krwi).
- Może przyczynić się do wzrostu złego cholesterolu (LDL), jeśli spożywane pokarmy pochodzenia zwierzęcego (na przykład: mięso lub produkty mleczne) nie mają niskiej zawartości tłuszczu. Jeśli opcje nie są beztłuszczowe lub niskotłuszczowe, ta dieta (jak każda inna) może nawet zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia, ponieważwspomniane pokarmy zawierają tłuszcze nasycone i cholesterol.
- Nadmierne spożycie białka może prowadzić do przeciążenia nerek, a w konsekwencji do niemożności przekształcenia amoniaku (toksyny) w mocznik (związek wydalany z moczem). Nagromadzenie amoniaku w krwiobiegu może spowodować poważne uszkodzenie mózgu.
- Może powodować dyskomfort żołądkowy, ponieważ proces trawienia białek i tłuszczów trwa dłużej.
Jak wiadomo diety zbyt restrykcyjne mogą przynosić ulotne efekty (a nawet sprzyjać przybieraniu na wadze po zakończeniu diety). Dlatego ideałem jest, aby przed zapuszczaniem się w jakąkolwiek dietę, poszukać dietetyka, który może dokonać oceny Twojego przypadku i określić najbardziej odpowiednią dla Ciebie dietę.
Zobacz także:
- Dieta Dukana: krok po kroku
- Dieta Dukana: przepisy kulinarne
- Nieomylne wskazówki dotyczące odchudzania
- Oblicz swoje BMI i wiedz teraz, jaka jest Twoja idealna waga