Share the post "Fibromialgia: wszystko, co musisz wiedzieć"
- Podziel się...
Co to jest Fibromialgia?
Fibromialgia, została sklasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia w 1990 roku i uznana w 1992 roku za chorobę reumatyczną, jednak do dziś jest niezrozumiała i często nie brana pod uwagę.
Otrzymuj ekskluzywne treści i zakwalifikuj się do pełnego przeglądu. Zarejestruj się już teraz!
Jest to przewlekły zespół mięśniowo-szkieletowy, który powoduje ból na całym ciele, skrajne zmęczenie oraz zaburzenia poznawcze i snu.
Związana ze zwiększoną wrażliwością na bodźce bólowe, mimo że jest niezwykle bolesna i często upośledzająca, nie powoduje deformacji
Dla pacjentów z fibromialgią najgorszym "objawem" jest brak zrozumienia ze strony lekarzy, rodziny, przyjaciół i znajomych. Ponieważ jest to choroba, która nie daje widocznych i odczuwalnych dla innych objawów, fibromyalgicy są często niesprawiedliwie nazywani mięczakami, leniami i cwaniakami.
Jakie są czynniki ryzyka?
Choć jest to wciąż choroba o wiele niewyjaśnionym podłożu, wiadomo, które grupy są najbardziej narażone na zachorowanie. Najbardziej dotknięte są kobiety, od pięciu do dziewięciu razy bardziej niż mężczyźni. Między 20 a 50 rokiem życia to wiek najbardziej zagrożony, jednak choroba może pojawić się w każdym wieku. Historia rodzinna fibromialgii jest również wskaźnikiem, że możesz mieć tę chorobę.
Jakie są objawy?
Możesz przeżyć większość swojego życia bez odczuwania obecności fibromialgii, ale być może zdarzy się traumatyczny epizod, który wyzwoli chorobę. Objawy różnią się w zależności od osoby i w czasie. Mogą być łagodne lub ciężkie, pojawiające się jako drobne uciążliwości lub tak silne, że uniemożliwiają cierpiącemu prowadzenie normalnego życia.
Objawy mogą być nasilone przez takie czynniki jak zimno, wilgoć, zmiany pogody, stres, nadmierny wysiłek, zmiany hormonalne, lęk i depresja.
1. Zaburzenia snu
Nawet jeśli śpią wystarczająco dużo godzin, fibromyalgicy budzą się bardziej zmęczeni niż wtedy, gdy poszli spać. Dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości nie osiągają najgłębszej fazy snu, która nie zapewnia niezbędnego odpoczynku. Częsta jest również bezsenność.
2. Ból
Ból jest przewlekły, dotyczy całego ciała i jest opisywany jako pieczenie, kłucie lub palenie. W ciągu dnia natężenie bólu zmienia się, na co wpływ ma wysiłek, czas, stres, jakość snu poprzedniej nocy oraz stan emocjonalny pacjenta.
3. Zmęczenie
Ponad 90% pacjentów cierpi z powodu zmęczenia, które zwykle jest najgorsze rano, a najsilniejsze w połowie popołudnia. Wbrew pozorom odpoczynek nie łagodzi zmęczenia. Powoduje trudności z koncentracją, brak energii i utrudnia wykonywanie najprostszych zadań.
4. Nadwrażliwość
Częsta jest nadwrażliwość na niektóre pokarmy, zapachy, intensywne światło, leki, środki czystości i higieny oraz hałasy.
5. Zaburzenia poznawcze
Trudności w koncentracji, brak pamięci, dezorientacja umysłowa, wśród innych podobnych objawów, to bardzo częste symptomy zgłaszane przez pacjentów z fibromialgią.
6. Sztywność
Po przebudzeniu lub po długich okresach w tej samej pozycji, za prowadzące do sztywności i jest częstym objawem u pacjentów z fibromialgią.
7. Inne objawy
- Nudności i mrowienie w dłoniach i stopach
- Nietolerancja na zimno
- Uczucie suchości w ustach i oczach
- Alergie
- Depresja
- Lęk
- Wahania nastroju
- Ból w klatce piersiowej
- Mętne lub nieostre widzenie
- Obrzęk subiektywny
- Zawroty głowy
- Szumy uszne
- Dysfunkcja skroniowo-żuchwowa
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
W jaki sposób stawiana jest diagnoza?
Nie ma specyficznych badań laboratoryjnych ani radiologicznych pozwalających na rozpoznanie choroby, jednak wykonuje się niektóre badania przesiewowe w kierunku innych chorób o podobnych objawach. Ponieważ nie jest to choroba widoczna, rozpoznanie fibromialgii stawia się na podstawie relacji pacjenta i spełnienia następujących kryteriów:
Jeśli ból trwa dłużej niż trzy miesiące i objawia się w sposób uogólniony w ciele, tj. ból po lewej i prawej stronie ciała, powyżej pasa i poniżej pasa, a także w kręgosłupie szyjnym lub przedniej części klatki piersiowej lub kręgosłupie grzbietowym lub kręgosłupie lędźwiowym. Jeśli wystąpią dwa z czterech poniższych objawów:
- Zaburzenia snu
- Ból głowy
- Zmęczenie
- Zaburzenia emocjonalne
A jeśli zarzuca się ból przy palpacji w 11 na 18 punktów stawia się rozpoznanie fibromialgii.
Jak leczyć fibromialgię?
Fibromialgia nie ma lekarstwa, jednak należy ją leczyć, aby złagodzić objawy i poprawić jakość życia pacjentów. W zakresie terapii rozwiązaniem jest podejście wieloaspektowe i multidyscyplinarne, wykorzystujące różne metody i lekarzy każdej specjalności. W fibromialgii ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne, wręcz niezbędne do przeciwdziałania naturalnemu zmęczeniu. Aquarobik, tia-chi, pilates i joga to dobre opcje.
Zobacz także:
- Dowiedz się wszystkiego o refleksologii
- Posturologia: co to jest?
- Jak leczyć przykurcz mięśni i pozbyć się bólu
- Jak zapobiegać bólom pleców