Share the post "8 sposobów na detoksykację organizmu
- Podziel się...
Chcesz czuć się lżejsza, pełna energii i zdrowsza? Wraz z przejadaniem się i spożywaniem przetworzonej i obładowanej cukrem żywności, która zajmuje coraz więcej miejsca w naszych dietach, nasze ciała po pewnym czasie zaczynają odczuwać lekkie zmęczenie.
Waga zaczyna rosnąć, brakuje energii, a zmęczenie, jakie odczuwa organizm, by strawić i zmetabolizować te pokarmy, jest coraz większe. Dlatego drobne pomoce w detoksykacji organizmu są zawsze mile widziane.
Jeśli jednak myślisz, że poddanie się diecie detoksykacyjnej wiąże się jedynie z piciem zielonych soków i jedzeniem zup, to jesteś w błędzie. Istnieją równie skuteczne i dość proste sposoby na detoksykację organizmu.
8 porad dotyczących detoksykacji organizmu
1. Pij ciepłą wodę z cytryną
Napełnij szklankę gorącą wodą, wyciśnij świeżą cytrynę i wypij. Jeśli lubisz, możesz też dodać trochę świeżego imbiru (korzenia). Przyjmij ten rytuał i powtarzaj go codziennie rano.
Cytryny są pełne składników odżywczych i pierwiastków, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy, hamują zachcianki żywieniowe i stymulują wątrobę, dzięki czemu organizm pozbywa się toksyn.
2. Ograniczenie spożycia cukru
Obejmuje to ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia przetworzonej i cukrowej żywności. Zrezygnuj ze słodzonych napojów, przekąsek z produktami bogatymi w cukier, smakołyków i słodyczy.
Spożywanie zbyt dużej ilości cukru, poza dodaniem dużej ilości kalorii do planu żywieniowego i przyczynieniem się do przyrostu masy ciała, może powodować stany zapalne, które zwiększają ryzyko chorób serca, a także zwiększają zmęczenie i brak energii.
3. Woda, herbaty i napary
Woda i herbaty bez cukru lub napary są świetnymi sprzymierzeńcami promującymi diurezę i pomagającymi wyeliminować toksyny przez nerki. W ciągu dnia powinieneś wypić co najmniej 1,5 litra wody.
Jeśli chodzi o herbaty i napary, to aby wzmocnić działanie moczopędne w tej fazie, można sięgnąć po te, które mają działanie drenujące, jak w przypadku zielonej i czerwonej herbaty lub naparów z hibiskusa, skrzypu czy mniszka lekarskiego.
4. Wyeliminuj alkohol i napoje bezalkoholowe
Napoje alkoholowe, gazowane i pakowane soki powinny pozostać poza menu.
Napoje te dostarczają dużo pustych kalorii, a spożywanie alkoholu upośledza pracę wątroby, utrudniając proces detoksykacji organizmu.
5. Jeść żywność ekologiczną
Wybieranie wolnej od pestycydów, czysto naturalnej, nieprzetworzonej żywności jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na detoksykację organizmu. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się do organizmu szkodliwych substancji.
Jedz dużo warzyw i owoców, najlepiej organicznych lub takich, o których wiesz, że nie zawierają chemii.
6. Soki i zupy detoksykacyjne
Soki powinny być z owoców bardziej moczopędnych i mniej kalorycznych, takich jak papaja, ananas, gruszka, jabłko, kiwi, pomarańcza, truskawka. Zupy natomiast powinny zawierać warzywa takie jak marchew, dynia, pomidor, bakłażan, cebula, czosnek i cukinia, ponieważ posiadają one naturalne właściwości fitochemiczne zdolne ułatwić działanie enzymów wątrobowych i sprzyjające oczyszczaniu organizmu.
Jednak, aby osiągnąć efekty detoksu, nie wystarczy przypadkowe mieszanie dowolnych warzyw i owoców. Trzeba połączyć odpowiednie składniki, w odpowiednich proporcjach.
7. Postaw na żywność o działaniu detoksykującym
Istnieją pokarmy o zdolnościach detoksykacyjnych, które można wprowadzić do swojej diety, aby pomóc w eliminacji nadmiaru i toksyn. Oto niektóre z nich:
- Spirulina;
- Chlorella
- Cytryna;
- Cebula
- Karczoch;
- Seler
- Brokuły
- Grejpfrut;
- Ginger
- Apple;
- Buraki;
- Awokado;
- Czosnek.
8. Bądź aktywny
Oprócz wspomagania utraty wagi, regularne ćwiczenia są doskonałym i skutecznym sposobem na przyspieszenie uwalniania toksyn. Nie ma większej detoksykacji niż zmuszenie mięśni do pracy i pocenie się bez końca.
Jeśli myślisz o przejściu na dietę detoksykacyjną, zacznij od konsultacji z dietetykiem, ponieważ wszystkie diety zawsze powinny być dostosowane do stylu życia, preferencji, typu ciała i aktualnych potrzeb każdej osoby. I nigdy, pod żadnym pozorem, nie powinny zagrażać utrzymaniu zdrowia.
3 Przepisy Tox.
W książce "Zupy, sałatki i herbaty detox", od Manuscrito, dietetyk Lillian Barros prezentuje ponad 100 przepisów bogatych w antyoksydanty i o niskiej wartości kalorycznej, które pomogą Ci odtruć organizm oraz zyskać energię i dobry nastrój. Poznajcie trzy z nich.
1. Sałatka ze szparagów i quinoa
- Składniki
- Około 150g sałaty karbowanej
- 5 zielonych szparagów
- 5 truskawek
- 3-4 łyżki czerwonej lub białej quinoa
- 4-5 ugotowanych jaj przepiórczych lub 1-2 ugotowane jaja kurze
- 10 pomidorków koktajlowych
- 1 gałązka szczypiorku
- Metoda przygotowania
- Nawodnić quinoa i gotować przez 15 minut. Zobacz tutaj jak ugotować quinoa.
- Szparagi zblanszować, a następnie opłukać pod zimną wodą.
- Wszystkie warzywa i owoce bardzo dobrze umyć.
- Wszystkie składniki połączyć w misce.
2. Zupa z marchewki, pomarańczy i kolendry
- Składniki
- 1 łyżka oliwy z oliwek extra virgin
- 1 cebula
- 5 do 6 marchewek
- 500 ml wody
- 1 garść kolendry
- 1 plasterek świeżego imbiru
- 1 pomarańcza
- Sól i czarny pieprz do smaku
- Metoda przygotowania
- Na patelni umieścić oliwę z oliwek, dodać cebulę i pokrojoną marchewkę. Niech się delikatnie gotuje przez około 5 min.
- Dodaj wodę, kolendrę i imbir i gotuj przez 20-25 min.
- Wycisnąć sok z pomarańczy. Zmiksować blenderem ręcznym do uzyskania gładkiej konsystencji i doprawić szczyptą czarnego pieprzu.
- Posiekaj trochę świeżej kolendry i umieść na talerzu.
3. Napar ze skrzypu i cynamonu
- Składniki
- 3 łyżki stołowe skrzypu
- 1 laska cynamonu
- 1 litr wody
- Metoda przygotowania -.
- Zagotować około 1 litra wody.
- Zalej wodą liście skrzypu i laskę cynamonu.
- Odczekać około 15-20 minut i przefiltrować. Można ją pić na ciepło lub na zimno.
- Dieta detoksykacyjna: czym jest, jakie są (potencjalne) korzyści i jak ją przeprowadzić
- Rzeczywistość i mity diety detoksykacyjnej: rozwiej swoje wątpliwości