Share the post "Dowiedz się, czy masz profil zakupoholiczki"
- Podziel się...
Zawsze, gdy widzisz coś, co Ci się podoba, nie możesz się oprzeć, żeby tego nie kupić, nawet jeśli wiesz, że tego nie potrzebujesz? Nie potrafisz przejść dnia lub dwóch bez kupowania czegoś? Czy spędzasz dni na zastanawianiu się nad tym, co kupisz? Nabywanie dóbr, oprócz tego, że jest koniecznością, jest źródłem satysfakcji, ale w nadmiarze może być uznane za chorobę.
Mówi się, że pierwszą zakupoholiczką - czyli kompulsywną nabywczynią - była Amerykanka Barbara Zielinski. Barbara podobno zniszczyła swoje małżeństwo, wydając w latach 50. swoją miesięczną pensję w 2 minuty i 34 sekundy.
Niezależnie od tego, czy ta historia jest prawdziwa, czy nie, prawda jest taka, że uzależnienie od zakupów, czyli omniomania, charakteryzuje się niezdolnością do kontrolowania impulsów, co zwykle prowadzi ludzi do głębokiego żalu i gromadzenia chaotycznych długów.
Zastanawiasz się, czy tak jest w Twoim przypadku? Następnie dowiedz się poniżej 7 znaków, które wskazują, czy możesz być shopaholikiem.
7 znaków ostrzegawczych
1. Kupuje niepotrzebne rzeczy
Czy patrzysz na swój dom i swoją szafę i identyfikujesz mnóstwo przedmiotów, ubrań, akcesoriów, butów, książek i/lub magazynów, między innymi, o których wiesz, że nigdy ich nie używałeś lub nie czytałeś, a które stały się dla Ciebie interesujące dopiero w momencie zakupu?
Z reguły przedmioty nabywane przez zakupoholiczkę nie mają charakteru pierwotnej konieczności. Gratyfikacja wynika z samego aktu zakupu, a nie z nabytego dobra.
2. Kupowanie dla emocji
Czy często robisz zakupy jako sposób na odreagowanie smutku lub depresji? Kompulsywni kupujący nie mogą oprzeć się chęci robienia zakupów, zwłaszcza gdy są rozdrażnieni, zdenerwowani, niespokojni, przygnębieni lub znudzeni.
Jednak kompulsywne kupowanie może również odpowiadać uczuciu siły i podniecenia. W obu sytuacjach jest to fałszywy sposób na zwalczenie smutku lub wyeksponowanie odczuwanej euforii.
3. Nie możesz oprzeć się promocji
Jeśli ulotka reklamowa lub witryna sklepowa z napisem "promocje" odwróci Twoją uwagę i sprawi, że zapomnisz o tym, co chciałeś natychmiast zrobić, bądź uważny. Promocje, reklamy, debiut czegoś nowego, to bodźce, które dodatkowo wyzwalają chęć i kompulsywność zakupów.
4. Nachodzą cię sprzeczne uczucia
Potrzeba kupienia czegoś jest odczuwana jako niekontrolowane uczucie, któremu nie można się oprzeć. Jeśli zakup nie zostanie dokonany, generuje to rozdrażnienie i niepokój. Jednak, gdy powstaje, prezentuje również sprzeczne emocje. Początkowa euforia szybko ustępuje miejsca poczuciu winy, żalu, wstydu czy samouwielbienia. W obu przypadkach może generować stany lękowe i depresyjne.
5. Zakłócenia w życiu codziennym
Zarówno impuls, zmartwienie, jak i akt kupowania powodują stres, stratę czasu i głęboko ingerują w pracę czy funkcjonowanie społeczne osoby, a także w jej finanse. Często, aby ukryć sytuację, kończą izolując się od rodziny i przyjaciół.
6. Kłamstwa i ukryte zakupy
Początkowo zakupy są uzasadniane jako konieczność. Z czasem jednak zakupoholicy kończą na okłamywaniu bliskich co do prawdziwej kwoty, którą wydają i ukrywają dokonywane zakupy, aby nie składać wyjaśnień w tej sprawie i nie potęgować swojego wstydu.
7. Przekroczenie ich limitów finansowych
Nawet gdy wiedzą, że nie mają już żadnych dostępnych pieniędzy, zakupoholik nie może się oprzeć dokonaniu jeszcze jednego zakupu. Ponieważ mają tendencję do wydawania więcej niż pozwalają na to ich możliwości ekonomiczne, często uciekają się do korzystania z kart kredytowych, zaciągając przytłaczające długi, które mogą doprowadzić ich do bankructwa.
Jeśli rozpoznajesz siebie w niektórych z tych znaków, nadszedł czas, aby poważnie pomyśleć o zajęciu się i zwalczaniu problemu.
Zobacz także:
- Oniomania: niekontrolowana chęć robienia zakupów
- Idealne portfele na tę jesień-zimę
- 5 Płaszcze zimowe, które dopełnią Twój wygląd
- Niezbędne elementy kolekcji jesień-zima