Share the post "Ćwiczenia w domu: zalety i wady"
- Podziel się...
Wymagania współczesnego życia sprawiają, że zazwyczaj bardzo poważnie podchodzimy do ćwiczeń w domu. Przecież praca, dom, dzieci, pies, kot i co tam jeszcze, w końcu nie pozostawiają nam czasu ani ochoty na chodzenie na siłownię i utrzymywanie aktywnego życia i zdrowych nawyków.
Ponieważ nie musimy rezygnować z siebie, musimy rozważyć alternatywy dla wielkich obiektów sportowych, wiedząc, że każdy trening w towarzystwie profesjonalistów ma zupełnie inny poziom wymagań i efektów. Abyś mógł podjąć świadomą decyzję, oto porównanie zalet i wad wyboru ćwiczeń w domu.
Zalety ćwiczeń w domu
Czy chciałbyś otrzymać plan treningowy?Pobierz swój indywidualny plan treningowy już teraz i osiągnij swoje cele! Porozmawiaj z naszym trenerem personalnym i odbierz swój plan treningowy.
Elastyczne harmonogramy
- Trenując w domu możesz oczywiście dostosować harmonogram treningów do swoich osobistych potrzeb i zobowiązań;
- Np. nie zawsze musisz trenować rano, po południu czy wieczorem, nie musisz też być w określonym miejscu o odpowiedniej porze.
Czas trwania szkolenia
- Podobnie jak w poprzednim punkcie i w przeciwieństwie do tego, co dzieje się na siłowniach (zwłaszcza na zajęciach z modalności - np. Joga, Zumba...), w tym przypadku to Ty określasz czas trwania treningu i możesz go dostosować do swoich potrzeb.
- Na przykład jednego dnia możesz trenować tylko przez pół godziny, a następnego dnia nadrobić to półtorej lub dwie godziny.
Dostosowanie do osobistych gustów i potrzeb
- Ponieważ zależy to tylko od Ciebie, możesz określić rutynę treningową, która ma związek z Twoim stylem życia, dostosowując ją do rodzaju aktywności fizycznej, którą lubisz najbardziej i celów, które wyznaczyłeś dla swojego ciała.
- Na przykład, możesz połączyć ruchy taneczne z ćwiczeniami ukierunkowanymi na pośladki i nogi.
Gwarantowany komfort
- Jesteś w domu, więc automatycznie poczujesz się bardziej komfortowo i zintegrujesz się z otoczeniem; jednocześnie będziesz odpowiedzialny za kilka wyborów, które wpływają na przebieg szkolenia.
- Na przykład decydujesz o rodzaju muzyki, długości przerw, przerwach na wodę itp.
Gwarantowana prywatność
- Możesz trenować w swoim własnym tempie i w sposób, który najbardziej Ci odpowiada, nie martwiąc się, że ludzie będą Cię oceniać, komentować lub patrzeć na Ciebie.
- Na przykład nikt nie będzie zwracał uwagi na to, ile przysiadów potrafisz zrobić lub jak długo potrafisz utrzymać pozycję mostka.
Znaczne oszczędności
- Ćwicząc w domu, można uniknąć wysokich miesięcznych opłat, jakie zwykle pobierają duże siłownie.
- Uwaga: jeśli zsumujesz kwotę, którą musiałbyś zabudować na 12 miesięcy treningów na siłowni, będziesz miał niezły dodatek do swojej świątecznej diety!
- Nie potrzebujesz drogich maszyn czy urządzeń, aby osiągnąć swoje cele. Ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała mogą stanowić dla Ciebie ciągłe wyzwanie.
Aplikacje: twój pt w domu
- Istnieje wiele aplikacji, dzięki którym można trenować w domu. Na IOS lub Android, łatwe w użyciu i praktyczne, są świetną opcją, aby uzyskać pomoc w ćwiczeniach/ treningach, które wybierzesz.
- Oto kilka aplikacji fitness, które pomogą Ci trenować w domu.
Wady treningu w domu
Bezpieczeństwo na treningach
- Fakt, że towarzyszy Ci profesjonalista, zapewnia większą pewność, że wykonujesz wszystkie ruchy prawidłowo, zwiększając rezultaty i unikając niepotrzebnych urazów i bólu;
- Z drugiej strony są ćwiczenia, w których przewodnik jest niezbędny, aby uniknąć wypadków (np. wyciskanie na ławce);
- W końcu w domu nie będziesz miał żadnej pomocy w razie nagłego wypadku.
Motywacja, zabawa i spotkania towarzyskie
- Kiedy trenujesz w domu, sam, nie jest łatwo utrzymać motywację i determinację na wysokim poziomie; jeśli jesteś osobą, która łatwo się rozprasza, jeszcze trudniej jest trzymać się ustalonej rutyny.
- Uwaga: w tym punkcie siłownia pomaga, bo zajęcia zapewniają element konwergencji i zabawy, co jest bardzo motywujące.
Chociaż wydaje się jasne, że korzyści z ćwiczeń w domu przeważają nad wadami, nasza rada jest taka, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie rozważyć wszystkie fakty i uzyskać porady od przyjaciół lub kolegów, którzy mieli podobne doświadczenia. Chodzi o to, aby upewnić się, że jest to rzeczywiście odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Życzę powodzenia i udanych treningów!
Zobacz także:
- Crossfit w domu
- Zajęcia zumby do wykonania w domu
- Tabata w domu
- 8 ćwiczeń TRX w domu
- Ćwiczenia na zgubienie brzucha w domu