Share the post "Gumisie na lepszy sen? Zrozumieć ryzyko"
- Podziel się...
Gumy z melatoniną, znane również jako gumy do spania coraz częściej stają się tematem kontrowersyjnym i budzącym niepokój. Być może wynika to z faktu, że mamy do czynienia z dostępnym bez recepty, w pełni dostępnym suplementem diety wspomagającym zasypianie dla dorosłych i dzieci.
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), ujawniło badanie, w którym widać, że w latach 2012-2021 nastąpił gwałtowny wzrost liczby zatruć melatoniną u dzieci w Stanach Zjednoczonych.
Z danych wynika, że przypadki pogorszyły się jeszcze bardziej podczas pandemii Covid-19 oraz u dzieci w wieku 5 lat i młodszych.
Dane te można uznać za alarmujące i skłaniające do refleksji - czy gumy do spania to bezpieczny wybór dla dzieci, młodzieży i dorosłych? Jakie ryzyko wiąże się z przyjmowaniem melatoniny bez zalecenia lekarza?
Jeśli wciąż jesteś nowy w temacie, powinieneś wiedzieć, że tego typu suplement, który jest szeroko dostępny na rynku, jest również dostępny w Portugalii. Ale jak one dokładnie działają? Wszystko wyjaśniamy.
Guma do spania: czym są i jak działają?
Gumy do spania mają w składzie melatoninę - hormon odpowiedzialny za kontrolę cyklu snu - i zyskały coraz większą sławę na rynku suplementów.
Według Infarmed, melatonina jest produkowana przez większość żywych organizmów, takich jak rośliny, zwierzęta i grzyby.
Czy wiesz, że u ludzi produkcja hormonu snu zależy od braku światła? Co oznacza, że ciemność powoduje, że nasze ciała naturalnie produkują więcej melatoniny, wskazując organizmowi, że nadszedł czas na sen.
Tym samym poziom melatoniny zaczyna wzrastać po zachodzie słońca, a szczytowe wartości hormonu osiągane są między godziną 23 a 3 rano. Jednak obecność światła zmniejszy jego produkcję, powodując, że będziemy się budzić w sposób naturalny.
Hormon ten występuje naturalnie w naszym organizmie, a to co robią suplementy melatoniny to naśladowanie jego naturalnej funkcji . To znaczy, że po zażyciu powoduje, że nasz mózg otrzymuje informację lub sygnał do snu, gdy jest w ciemności.
Dziś można już znaleźć gumy do spania z melatoniną, tabletki, spraye, a nawet kapsułki, które obiecują znacznie poprawić jakość snu - zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Jakie są związane z tym zagrożenia?
Jak widzieliśmy, melatonina jest hormonem naturalnie produkowanym przez nasz organizm. Jednak guma do spania pomaga wielu osobom dobrze się wyspać.
Prawda jest taka, że jednym z najczęstszych wskazań do stosowania gumy do spania są osoby starsze - ponieważ starzenie się w naturalny sposób zmniejsza produkcję melatoniny przez organizm.
Prawda jest jednak taka, że hormony snu są coraz częściej stosowane przez wszystkich, w różnym wieku, głównie przez tych, którzy mają problemy z zasypianiem lub dobrym snem. Najbardziej niepokojąca kwestia w tym zakresie pojawiła się, gdy badania ujawniły, że dzieci również zaczynają spożywać tego typu suplementy.
Duży problem z suplementami melatoniny pojawia się, gdy młodsze osoby decydują się coraz wcześniej sięgać po tego typu suplementy, aby zwalczyć bezsenność, która jest bardzo związana z ekspozycją na ekrany i urządzenia elektroniczne.
Dlatego wielu rodziców/opiekunów decyduje się "pomóc" niemowlętom, dzieciom i młodzieży zasnąć, pozwalając im na spożycie gumy, która ma im pomóc w zaśnięciu.
Choć melatonina jest niezbędna dla naszego organizmu, guma do spania ma przeciwwskazania i spożywana w nadmiarze może powodować:
- Obrzęk skóry, języka lub ogólnie jamy ustnej;
- Drażliwość;
- Nerwowość;
- ból głowy;
- kolka
- Depresja;
- Utrata przytomności;
- Lęk;
- Zwiększone ciśnienie krwi;
- Cukrzyca;
- Przedawkowanie.
Guma do spania nie jest całkowicie bezpieczna
Jak informuje badanie wykonane Center for Disease Control and Prevention (CDC), wśród ponad 260 tys. przypadków przedawkowań odnotowanych w Stanach Zjednoczonych w latach 2019-2020, 4 tys. zakończyło się hospitalizacjami, a 300 dzieci trafiło nawet na intensywną terapię.
Ponadto 5 dzieci wymagało wentylacji, odnotowano także 2 zgony spowodowane przyjmowaniem melatoniny.
Jak widać, zagrożenia mogą być liczne i wyraźne, w tym poważne sytuacje zdrowotne, które mogą prowadzić nawet do śmierci.
Jakie środki ostrożności należy zachować?
W rzeczywistości przypadki przedawkowania mają różne źródła. To znaczy, może się tak stać, ponieważ rodzice podają dzieciom zbyt dużo melatoniny, nie wiedząc o tym, ponieważ dziecko znalazło butelkę i połknęło większą dawkę niż zalecana, lub po prostu dlatego, że śpiące dziąsła mają zabawny i pociągający kształt.
Dlatego jedną z przestróg dla wszystkich rodziców, którzy biorą tego typu suplementy na sen, jest upewnienie się, że butelki z gumkami mają utrudnione otwarcie dla dzieci.
Poza tym niezwykle istotne jest, aby lekarze i każdy pracownik służby zdrowia informował o wszystkich konsekwencjach przyjmowania melatoniny.
Jeśli chcesz wiedzieć, czy podawanie dziecku gum do spania jest bezpieczne, najlepiej porozmawiać z lekarzem. Tylko w ten sposób będziesz bezpieczny i poinformowany o wszystkich możliwych zagrożeniach związanych z tym podaniem.
Kilka wskazówek na lepszy sen
Jeśli masz trudności z uzyskaniem dobrego snu lub jeśli twoje dzieci nie mogą zasnąć, istnieją pewne wskazówki, które możesz i powinieneś wypróbować. Zwróć uwagę:
- Od godziny 20.00 nie narażaj się na działanie niebieskiego światła: czyli odłóż na bok telefony komórkowe, tablety, konsole, komputery i telewizor;
- Użyj e-czytnika w trybie nocnym, aby przeczytać przed snem: jeśli lubisz czytać przed snem, zapomnij o bardzo jasnych światłach. Zrób to przy słabym świetle lub z e-czytnikiem w trybie nocnym;
- Weź gorący prysznic: ustal rytuał przed pójściem spać i włącz gorący prysznic przed snem;
- Medytuj: medytacja lub głębokie oddychanie może pomóc uspokoić ciało i przygotować się do snu;
- Utrzymuj temperaturę w sypialni pomiędzy 15ºC a 20ºC: wielu ekspertów twierdzi, że szybciej zasypiamy, gdy znajdujemy się w nieco chłodniejszym otoczeniu.
- Pokarm na dobry sen: rola melatoniny
- Melatonina, hormon niezbędny do regulacji snu
- Bezsenność: co robić, gdy dziecko nie daje ci spać?