Share the post "Żywność o ujemnej kaloryczności: czy naprawdę istnieje?"
- Share...
Czy rzeczywiście istnieją pokarmy, które wydatkują więcej kalorii na metabolizm niż same w sobie posiadają? Czy mogą zatem mieć ujemne kalorie?
Kiedy spożywasz pokarm, wymaga on od organizmu wydatkowania pewnej ilości energii, aby przetworzyć wszystkie składniki odżywcze i witaminy zawarte w tym pokarmie.
Wyobraźmy sobie teraz, że tym pokarmem jest jabłko, które dostarcza 50 kalorii (Kcal). Teoria ta mówi nam, że organizm może zużyć więcej kalorii na strawienie tego jabłka niż 50 kalorii, które zostały początkowo dostarczone przez jabłko.
W ten sposób, skończysz z deficytem kalorii, promując utratę wagi.
Ale ile dodatkowych kalorii spali twoje ciało? To się różni w zależności od osoby, ale może to być nawet 150% kalorii zawartych w jedzeniu. W przypadku jabłka, byłoby to 25 dodatkowych kalorii, które spalisz, innymi słowy, bilans wynosiłby 25 ujemnych kalorii.
Ideą tej teorii jest to, że niektóre pokarmy, zamiast dostarczać kalorii, zabierają je z organizmu, ponieważ zmuszają go do wydatkowania dodatkowej energii (kalorii), aby je strawić, innymi słowy, metabolizowanie tych pokarmów jest droższe z energetycznego punktu widzenia niż wartość kaloryczna, którą dostarczają.
Tak więc, włączenie do diety pokarmów o ujemnych kaloriach może pomóc w utracie wagi. W tym kontekście zaproponowano szereg pokarmów o niskiej wartości kalorycznej i wysokiej zawartości błonnika jako pokarmy o ujemnych kaloriach.
Które pokarmy mają ujemne kalorie?
1. Owoce
Ananas, śliwka, jeżyna, malina, pomarańcza, cytryna, jabłko, mango, arbuz, melon, truskawka, nektarynka, brzoskwinia i mandarynka.
2. Warzywa
Seler, rukiew wodna, sałata, szparagi, burak, bakłażan, brokuły, cebula, marchew, cykoria, kapusta, kalafior, szpinak, rzepa, ogórek, czerwona papryka, pieprz, pietruszka, kapusta i pomidor.
Ale czy jedzenie tych produktów rzeczywiście przyspiesza utratę wagi? Tylko wtedy, gdy jesz je zamiast ciastek i chipsów. Innymi słowy, nie możesz zjeść ciastka, a następnie spalić kalorie, jedząc kilogramy selera. Najpierw zjedz seler. Przy odrobinie szczęścia będziesz już zbyt najedzony, by zjeść ciastko.
W rzeczywistości same w sobie te pokarmy nie odchudzają, czyli nie wystarczy je jeść, by schudnąć. Chociaż w teorii brzmi to jak ciekawa koncepcja, nie ma badań, które dowodzą, że pokarmy o ujemnej kaloryczności rzeczywiście istnieją.
Tak więc listy pokarmów o ujemnych kaloriach, które znajdziesz w Internecie, to nic innego jak listy pokarmów o małej ilości kalorii. Nie należy jednak traktować tego jako rozczarowania, ponieważ niezależnie od celu, spożywanie powyższych pokarmów jest zaletą.
W rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy faworyzować te pokarmy nad innymi:
1. Ze względu na ich niską wartość kaloryczną ułatwiają uzyskanie ujemnego bilansu energetycznego pod koniec dnia i utratę wagi, ponieważ zastępując nimi pokarmy o wyższej kaloryczności, zmniejszasz całkowite spożycie kalorii;
2. Są bogate w błonnik, sprzyjając większej sytości i regularności tranzytu jelitowego;
3. Promują większe spożycie witamin i minerałów, które są ważne dla równowagi metabolicznej i detoksykacji organizmu.
Negatywne kalorie a efekt termiczny żywności
Analizując szczegółowo zagadnienie, dochodzimy do wniosku, że potencjalny efekt ujemnych kalorii niektórych pokarmów jest w pewnym sensie związany z "efektem termicznym żywności". Efekt termiczny żywności to kalorie, które nasz organizm wydatkuje, w postaci ciepła, podczas trawienia, wchłaniania, transportu i przechowywania składników odżywczych zawartych w tej żywności.
Na tym poziomie, to białka dają naszemu organizmowi "najwięcej pracy", zużywając w tym procesie 20% do 30% swojej wartości kalorycznej, następnie węglowodany (5% do 10%) i tłuszcze (0 do 5%). Pokarmy bogate w błonnik (owoce i warzywa oraz pokarmy pełnoziarniste) mają również większy efekt termiczny, ponieważ wymagają więcej energii do przeżuwania, trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
Z drugiej strony, istnieją pokarmy takie jak papryka, papryczka chili, kawa, herbata i ewentualnie imbir, które mają wysoki efekt termiczny, ponieważ zawierają w swoim składzie substancje o działaniu stymulującym wzrost temperatury ciała (termogenezę) i podstawowej przemiany materii, promując większy wydatek energetyczny w spoczynku.
►Dowiedz się więcej o termogenicznych pokarmach tutaj
Jednocześnie ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy składu ciała (pomagają zwiększyć masę mięśniową i zredukować masę tłuszczową) oraz wpływają pozytywnie na trzy sposoby spalania kalorii: zwiększają termogenezę, a w konsekwencji podstawową przemianę materii, zwiększają efekt termiczny pożywienia oraz zwiększają wydatek energetyczny wynikający z całej wykonywanej aktywności fizycznej.
Również przyjęcie schematu żywienia z częstszymi i regularnymi posiłkami, zamiast dużej zmienności w dziennej liczbie posiłków, sprzyja zwiększeniu termogenezy i podstawowej przemiany materii.
Należy jednak pamiętać, że ta perspektywa termogenezy nie powinna być doprowadzona do skrajności. Czyli palenie papierosów, przeziębianie się czy stanie to też czynności, które przyspieszają nasz metabolizm, a niekoniecznie są zdrowsze czy przyjemniejsze.
Krótko mówiąc, teoria ujemnych kalorii nie uczy nas niczego nowego: jedz dużo warzyw i owoców o małej ilości kalorii, utrzymuj stałą liczbę dziennych posiłków i zwiększ ilość ćwiczeń.
Zobacz także:
- Żywność funkcjonalna: specjalna żywność?
- 15 pokarmów o działaniu antyoksydacyjnym, które powinieneś jeść regularnie
- 6 pokarmów moczopędnych, aby uniknąć retencji płynów
- Żywność probiotyczna: czym jest?