Share the post "Otręby owsiane: korzyści dla tych, którzy chcą schudnąć"
- Podziel się...
Owies otrzymał wiele uwagi ze względu na swoje wartości odżywcze i korzyści zdrowotne. Pochwały rozciągają się na różne formy, w jakich występuje to zboże, szczególnie na otręby owsiane.
Otrębami owsianymi nazywamy zewnętrzną warstwę, która powleka ziarno owsa. To właśnie w tej zewnętrznej warstwie skupia się całe jego bogactwo w rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, witaminy, minerały i enzymy, dzięki czemu jest jednym z najbardziej polecanych przez dietetyków pokarmów.
Sprzymierzeniec w utracie wagi
Owies jest zbożem bogatym w składniki mineralne takie jak wapń i żelazo, witaminy z grupy B i E, białko i błonnik. Otręby owsiane mają te same właściwości, ale prezentują wyższe stężenie włókien, głównie rozpuszczalnych włókien beta-glukanu, które pomagają promować uczucie sytości, ułatwiają trawienie i wspomagają wchłanianie niektórych składników odżywczych.
Włókna te w kontakcie z wodą tworzą rodzaj żelu wewnątrz układu pokarmowego, generując uczucie pełnego żołądka, zmniejszając głód i przedłużając uczucie sytości na znacznie dłużej. Ta sytość prowadzi również do zmniejszenia spożycia innych pokarmów w kolejnych godzinach.
Zapobiega gromadzeniu się tłuszczu brzusznego
Ale jego korzyści dla regulacji wagi i apetytu nie kończą się na tym.
Otręby owsiane zapobiegają przyswajaniu w żołądku części tłuszczu i cukrów przyjmowanych z pożywieniem, co oznacza mniejszą ilość spożywanych kalorii.
Dodatkowo włókna zawarte w otrębach owsianych pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Będąc węglowodanem złożonym, otręby owsiane pozwalają kontrolować powstawanie skoków insuliny, co pomaga zapobiegać cukrzycy i pomaga kontrolować odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.
Korzyści dla całego zdrowia
Otręby owsiane są bardzo korzystnym środkiem spożywczym. Oprócz korzyści związanych z utratą wagi, jego spożycie ma również następujące korzyści zdrowotne:
- Pomaga obniżyć poziom cholesterolu, ponieważ zmniejsza wchłanianie tzw. złego cholesterolu.
- Reguluje pracę jelit, zapobiegając zaparciom.
- Zmniejsza wchłanianie cukru do krwi, przynosząc korzyści diabetykom i osobom odchudzającym się.
- Kontroluje ciśnienie krwi
- Pomaga w obronie organizmu poprzez stymulację bakterii jelitowych
- Zmniejsza możliwość wystąpienia raka jelita grubego, ponieważ zapobiega namnażaniu się komórek rakowych w tym obszarze.
Czy znasz zalecaną ilość?
Ze wszystkich form owsa - otrębów, płatków i mąki - otręby są najbardziej odżywczą opcją i najbardziej pomagają w odchudzaniu. Aby cieszyć się jego zaletami, dietetycy zalecają spożywanie od 15 do 30 gramów dziennie, co odpowiada jednej lub dwóm łyżkom stołowym. Pamiętajmy też, aby pić od 1,5 do 2 litrów dziennie, aby błonnik zaczął działać.
Otręby owsiane można spożywać z owocami, mieszać z sokami, jogurtami, ciastem, naleśnikami lub np. herbatnikami.
Jednak mimo wszystkich korzyści, jakie daje spożywanie otrębów owsianych, jest to pokarm, który nie powinien być spożywany przez celiaków, ponieważ zawiera gluten.
Zobacz także:
- 4 Przepisy z owsem na zdrowe śniadania i przekąski
- Płatki owsiane: posiłki przed treningiem
- 6 przepisów na owsiankę
- Płatki owsiane: pożywne przepisy
- Płatki owsiane: właściwości i korzyści z płatków owsianych
- Overnight oats: praktyczny i zdrowy trend
- Owsianki na noc: proste, praktyczne i zdrowe przepisy