Share the post "Trening regenerujący mięśnie"
- Podziel się...
Trening regeneracji mięśni jest kluczowy, aby włączyć go do planowania określonego celu, ponieważ regeneracja mięśni jest integralną częścią tego procesu.
Według ekspertów regeneracja mięśni trwa około 48 godzin, więc jeśli chcesz osiągnąć określony cel, koniecznie weź pod uwagę ten czynnik podczas planowania treningu.
Zostawiamy Cię z kilkoma podstawowymi wskazówkami, abyś wiedział jak dostosować odpoczynek do rodzaju treningu.
► Dowiedz się więcej o czasie regeneracji mięśni
Trening regeneracji mięśni w hipertrofii
W bodźcu hipertroficznym celem jest doprowadzenie grup mięśniowych, jedna po drugiej do granic możliwości, tak aby osiągnęły poziom, który wyzwala proces nadkompensacji i w konsekwencji wzrost masy mięśniowej.
Do degradacji masy mięśniowej wymagane są oczywiście intensywne obciążenia i ważne jest, aby mięśnie lub grupy mięśniowe, które są im poddawane, były do tego przygotowane. Dlatego większość badań wskazuje na co najmniej 48-godzinny okres odpoczynku pomiędzy ćwiczeniami tej samej grupy mięśniowej.
Nie oznacza to jednak, że osoba ta nie może w międzyczasie trenować! Zamiast całkowitego odpoczynku, promowane są naprzemienne treningi różnych grup mięśniowych, co pozwala na wyczerpanie jednych mięśni przy jednoczesnej regeneracji innych.
Trening regeneracji mięśni przy oporze sercowo-naczyniowym
Jeśli przygotowujemy bodziec oporowy na układ krążenia, czy to będzie maraton, bieg długodystansowy czy coś podobnego, ważne jest, aby wiedzieć, że w żadnym wypadku nie możemy powielać wyścigu każdego dnia.
Zasadniczo trening o wysokiej intensywności musi być przeplatany treningiem o niskiej intensywności lub treningiem regenerującym mięśnie, czyli oprócz treningu siłowego, rampowego itp - które są zwykle bardziej intensywne - ważne jest, aby dać mięśniom czas na regenerację do nowego wysiłku.
Trening regenerujący mięśnie powinien zatem obejmować rozciąganie i może składać się z marszu, wolniejszych i/lub krótszych biegów lub innych, bardziej technicznych ćwiczeń.
Trening regeneracji mięśni na początku treningu sportowego
Jeśli jesteśmy na początku uprawiania sportu, nie powinniśmy się zbyt intensywnie wysilać, bo inaczej nie zregenerujemy się odpowiednio. W początkowej fazie powinniśmy unikać trenowania codziennie, a także przesadzania podczas pierwszego treningu w tygodniu.
Jednocześnie możemy zdecydować się na bardziej regularne przerwy w trakcie ćwiczeń lub na rozciąganie w trakcie treningu. Nie musimy jednak trenować dwa razy w tygodniu i przestawać w pozostałe dni! Wręcz przeciwnie: spokojne pływanie, spacer lub jogging bardzo dobrze sprawdzą się w aktywnej regeneracji mięśni w tej fazie.
Jak widać, posiadanie odpowiedniej regeneracji mięśni jest jednym z kluczy do sukcesu, niezależnie od celu, ponieważ jeśli zaniedbamy ten czynnik, trudno będzie osiągnąć jakiekolwiek widoczne rezultaty.
Zobacz także:
- Czas regeneracji mięśni
- Przyspieszenie regeneracji mięśni w 4 krokach
- Jak złagodzić ból mięśni?
- Suplementy antyoksydacyjne w ćwiczeniach: tak czy nie?