Share the post "Czy można zajść w ciążę podczas miesiączki?"
- Podziel się...
Przyjęło się, że nie można zajść w ciążę podczas miesiączki, ale choć jest to mało prawdopodobne, to jednak możliwe.
Zaskoczony? Otóż miesiączka występuje pod koniec cyklu owulacyjnego w wyniku niezapłodnienia jajeczka przez plemnik i w każdym cyklu kobieta uwalnia jajeczko mniej więcej 14 dnia cyklu, ale... co jeśli nie zawsze tak jest?
Znaczenie zrozumienia swojej miesiączki!
Jak już powiedzieliśmy, w normalnej sytuacji, w 14 dniu cyklu uwalniana jest komórka jajowa. Zanim to nastąpi, hormony w organizmie kobiety zaczynają przygotowywać macicę, powodując pogrubienie jej wyściółki, aby w przypadku zapłodnienia komórki jajowej przyjęła ona zarodek. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, po około 14 dniach ściana macicy pęknie i pojawi się miesiączka.
Miesiączka może trwać od dwóch do ośmiu dni i zdarza się co 26 do 34 dni. Owulacja występuje zazwyczaj w środku cyklu i jest to najbardziej płodny okres cyklu kobiety, czyli wtedy, gdy ma ona największe szanse na zajście w ciążę. Należy jednak wyjaśnić, że uwolnione jajo ma tylko 24 godziny życia, czyli jeśli w tym czasie nie zostanie zapłodnione przez plemnik, nie przeżyje i wyjdzie razem z miesiączką, około 14 dni później.
Jeśli cykl kobiety trwa od 28 do 32 dni, a miesiączka trwa od 2 do 8 dni, nie jest możliwe zajście w ciążę w trakcie trwania miesiączki.
Kiedy możliwe jest zajście w ciążę podczas miesiączki?
W rzeczywistości nie wszystkie kobiety mają cykle trwające od 28 do 32 dni. W nietypowych sytuacjach kobieta, która ma bardzo krótki cykl, na przykład 24-dniowy, może miesiączkować przez 7 dni i jeśli przez przypadek odbędzie stosunek seksualny w ostatnim dniu miesiączki, a owulacja wystąpi trzy dni później... może czekać ją niespodzianka!
Nie należy zapominać, że w optymalnych warunkach plemniki mogą przeżyć w macicy od trzech do pięciu dni. Dlatego też zajście w ciążę podczas miesiączki jest mało prawdopodobne, ale jednak możliwe.
Ponadto u niektórych kobiet mogą wystąpić pewne wycieki krwi, zwane plamieniem, pomiędzy jedną miesiączką a następną. Może się to zdarzyć podczas owulacji i często jest mylone z miesiączką, trudno też określić, w której fazie cyklu się znajdują.
Co robić?
Na początek bacznie obserwuj swój cykl, w tym celu polecamy skorzystać z aplikacji takiej jak Clue lub My Cycles. Jeśli będziesz zapisywać wszystkie objawy, które odczuwasz podczas każdego cyklu, lepiej zrozumiesz swoje ciało. Dzięki temu łatwiej będzie zajść w ciążę lub jej uniknąć.
Jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia na jakimkolwiek etapie cyklu i odczuwasz skurcze, utratę krwi, tkliwość piersi lub wahania nastroju, zrób test ciążowy. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w pierwszych dwóch tygodniach.
Zobacz także:
- Czy zajście w ciążę po 40-tce jest ryzykowne?
- Pierwsze objawy ciąży
- Kiedy zrobić pierwszy test ciążowy
- Jak obliczyć swój okres płodny