Share the post "Znaczenie limfocytów T w organizmie"
- Podziel się...
Wraz z limfocytami B i komórkami NK, limfocyty T bronią organizmu przed obcymi i potencjalnie szkodliwymi ciałami, takimi jak wirusy i bakterie.
Wszystkie te rodzaje limfocytów powstają w szpiku kostnym, ale limfocyty T dojrzewają w grasicy, gdzie nabywają nowych zdolności.
Dopiero potem są one uwalniane do krwiobiegu, by pełnić swoje funkcje.
FUNKCJE LIMFOCYTÓW T
Chroń swoje zdrowie!Otrzymuj ekskluzywne treści i zakwalifikuj się do pełnego przeglądu. Zarejestruj się już teraz!
To właśnie dlatego, że dojrzewają w grasicy, limfocyty T otrzymują swoją nazwę.
To właśnie w grasicy uczą się one rozpoznawać komórki ciała i komórki obce, a gdy ta nauka jest zakończona, są gotowe do krążenia w krwiobiegu i walki z wirusami.
Jednak ten proces uczenia się nie zawsze przebiega pomyślnie i może się zdarzyć, że limfocyty T w ogóle nie są w stanie dokonać rozróżnienia i w końcu atakują i niszczą własne komórki organizmu. To właśnie w tych przypadkach pojawiają się choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Chociaż te problemy, które nie mogą być jeszcze w pełni wyjaśnione, mogą czasami wystąpić, limfocyty T są niezbędne w ochronie organizmu. Nie tylko dlatego, że są w stanie zidentyfikować uszkodzone komórki w organizmie, ale także dlatego, że natychmiast zwalczają wirusy stymulowane przez limfocyty B.
RODZAJE LIMFOCYTÓW T
Limfocyty T nie tylko pełnią różne funkcje, ale także w różny sposób działają na rzecz ochrony organizmu. Dlatego dzieli się je na różne rodzaje:
POMOCNICZE LIMFOCYTY T
Ten typ limfocytów jest niezwykle ważny dla układu odpornościowego, ponieważ jest głównym posłańcem. Gdy tylko wykryje ciało obce, natychmiast wysyła rozkazy do pozostałych limfocytów, dlatego to on inicjuje proces eliminacji.
To zatem limfocyty T pomocnicze stymulują wzrost i proliferację limfocytów T supresorowych. Odpowiadają również za wzrost limfocytów B i ich różnicowanie w komórki plazmatyczne (komórki produkujące przeciwciała).
W przypadku takich chorób jak HIV są to pierwsze komórki, które ulegają zniszczeniu i to jest właśnie zagrożenie. Ponieważ komórki rozpoznające agresorów i zachęcające inne limfocyty do walki zostają zniszczone, organizm jest narażony na znacznie większą agresję, a proste choroby, takie jak zwykłe przeziębienie, obarczone są znacznie większym ryzykiem niż u osób nie dotkniętych HIV.
LIMFOCYTY T-SUPRESOROWE
Główną funkcją tego typu limfocytów T jest identyfikacja i niszczenie komórek w organizmie, które są zmienione, co zapobiega namnażaniu się komórek z wirusami i rozprzestrzenianiu się problemu. W tym celu ograniczają działanie pomocniczych limfocytów T i cytotoksycznych limfocytów T, nie pozwalając im na przesadne pełnienie swoich funkcji i w pewien sposób spełnianie funkcji atakowania uszkodzonych komórek organizmu.
Są również ważne w procesie tolerancji immunologicznej, która polega na uniemożliwieniu limfocytom atakowania samego organizmu. Dlatego też, gdy są one produkowane w mniejszych ilościach lub nie są aktywowane, może dojść do powstania chorób autoimmunologicznych.
W przypadkach, na przykład, przeszczepów organów, limfocyty T supresorowe mogą być czarnymi charakterami, zwalczając ich integrację z ludzkim organizmem. Choć nie jest to wirus, to jest to ciało obce i tendencją tych komórek jest unikanie go.
CYTOTOKSYCZNE LIMFOCYTY T
Działają one bezpośrednio na komórki zakażone wirusami lub bakteriami. Eliminacja ta może odbywać się na dwa sposoby: poprzez produkcję perforyn, które otwierają otwory w błonach i powodują pęknięcie komórek, lub poprzez wywołanie w komórkach docelowych amoptozy (programowanej śmierci).
► Poznaj tutaj wszystkie rodzaje limfocytów.
Zobacz także:
- Limfocyty: rodzaje i funkcje
- Niski poziom limfocytów: przyczyny i objawy
- Wysokie limfocyty: dowiedz się, jak interpretować wyniki badań
- Jak obniżyć cholestrol