Share the post "5 wskazówek, jak złagodzić kolkę u dziecka
- Podziel się...
Kolka niemowlęca jest sprawcą jednego z największych zmartwień i niepokojów nowych rodziców.
Nagle, około trzeciego tygodnia życia dziecka, kiedy wszystko wydaje się spokojne, a ty już przystosowałaś się do nowej rutyny, musisz zmierzyć się z uporczywym, niepocieszonym i bez wyraźnego powodu płaczem swojego pączka.
Dobra wiadomość jest taka, że zdrowiu dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo i ta sytuacja jest przejściowa. Kolka dotyka od 25 do 30 procent noworodków. Pojawiają się między trzecim a szóstym tygodniem życia i zwykle przeszkadzają niemowlętom i rodzicom do czwartego miesiąca życia.
Typowe objawy kolki
Zwróć uwagę:Więź, która istnieje między matką a dzieckiem jest najsilniejsza! Już teraz poznaj wszystkie wskazówki dla Ciebie i Twojego dziecka.
Jego znaki są łatwo rozpoznawalne. Dziecko płacze nieubłaganie, czasem krzyczy, trzęsie się i podkurcza nogi, jednocześnie trzymając zaciśnięte pięści i napięte mięśnie brzucha, a twarz ma zaczerwienioną, co powoduje duży dyskomfort i niepokój.
Epizody płaczu mogą wystąpić o każdej porze dnia, ale na ogół nasilają się pod koniec dnia lub na początku nocy i może im towarzyszyć również ogólna drażliwość i emisja gazów jelitowych.
Uważa się, że płacz dziecka jest spowodowany kolką, gdy płacze ono ponad trzy godziny dziennie, co najmniej trzy dni w tygodniu i przez ponad trzy tygodnie.
Dlaczego się pojawiają?
Kolka niemowlęca to bardzo częsta dolegliwość o nieznanej przyczynie, choć na jej pojawienie się może mieć wpływ wiele czynników. Wśród nich są m.in:
- Jeszcze niedojrzały i "nerwowy" układ pokarmowy;
- Nadmierne połykanie powietrza, albo dlatego, że dziecko je zbyt szybko, nie potrafi prawidłowo uchwycić sutka podczas karmienia, albo dlatego, że intensywnie płacze i przy okazji połyka powietrze;
- Nadmierne karmienie;
- Alergia na białko mleka krowiego lub zbyt częste zmiany rodzaju mleka podawanego dziecku;
- Niepokój rodziców odczuwany przez dziecko.
Niezależnie od możliwego pochodzenia, konsekwencja jest zawsze taka sama: intensywny i niepokojący płacz, który grozi doprowadzeniem rodziców do rozpaczy.
5 Wskazówek, jak złagodzić dyskomfort dziecka
Epizody te mogą być trudnymi i niepokojącymi momentami dla rodziców, którzy oprócz tego, że czują się wyczerpani słabym snem, czują się również sfrustrowani tym, że nie znajdują skutecznych sposobów na pocieszenie i uspokojenie dziecka.
Ale nie rozpaczaj. Istnieje kilka strategii, które rodzice mogą przyjąć, aby zminimalizować kolkę u dziecka i przetrwać ten etap bez większych zmartwień:
- Kołysanie dziecka pomaga je uspokoić i tworzy chwilę intymności, która zatrzyma jego płacz;
- Masowanie brzuszka dziecka i poruszanie jego nóżkami jak przy pedałowaniu pomaga uwolnić ewentualne gazy jelitowe
- Uspokajająca lub relaksująca muzyka, śpiewanie piosenek lub ciepła kąpiel mogą pomóc w uspokojeniu dziecka;
- Ruch może ułatwić sprawę: fotel bujany czy przejażdżka w wózku bywają sposobem na zakończenie pobudzenia dziecka;
- Herbata z rumianku, kopru włoskiego i melisy łagodzi dyskomfort spowodowany kolką. O poradę poproś pediatrę swojego dziecka.
Wiedz, że...
Oczywiście te rady nie zawsze mogą się sprawdzić... Najważniejsze jednak, aby rodzice stawili czoła epizodom kolki z normalnością, z jednej strony kontrolując swój niepokój i zdenerwowanie, a z drugiej dostarczając dziecku środków, które pomogą złagodzić jego dyskomfort.
Zobacz także:
- Główne problemy zdrowotne noworodka
- Opieka nad noworodkiem
- 10 Powodów, dla których warto oszczędzić noworodkowi wizyt
- 9 błędów, które popełniasz przy usypianiu dziecka