Share the post "Squaty: wszystko, czego nie powinieneś robić"
- Podziel się...
Nie ma wątpliwości, że przysiady, czy też kucnięcia, jak się je również nazywa, są jednym z najlepszych ćwiczeń na pracę (głównie) dolnych partii mięśni. A ci, którzy ćwiczą, prawie nigdy nie przechodzą bez ich wykonywania. W rzeczywistości przysiady są coraz bardziej popularne wśród osób uprawiających sport, zwłaszcza kobiet, które szukają ujędrnionych i wyprofilowanych pośladków i ud.
Choć przysiady są prostym ćwiczeniem, są bardzo kompletne, ponieważ pracują kilka mięśni jednocześnie i spalają wiele kalorii.
Tak, na pierwszy rzut oka przysiady to doskonałe ćwiczenia, które warto włączyć do swojego treningu. Trzeba jednak uważać, bo są one zarówno korzystne, jak i ryzykowne. Technika wykonywania prawidłowego przysiadu jest bardziej złożona niż się wydaje, a wykonywanie tego ćwiczenia nieprawidłowo może prowadzić do kontuzji, czego będziesz chciał uniknąć.
Oto więc lista najczęstszych błędów w przysiadach, abyś mógł je skorygować i czerpać jak najwięcej z tego ćwiczenia, a także przykład prawidłowej postawy, jaką powinieneś mieć podczas wykonywania tego ćwiczenia.
Najczęstsze błędy w przysiadach
1. Wyginanie pleców
Jest to chyba najczęstszy ze wszystkich błędów. Wiele osób ma tendencję do wyginania lub łuku pleców do przodu lub obniżania tułowia podczas ćwiczeń, aby skompensować zgięcie bioder, ale jest to coś, czego należy unikać, ponieważ może to prowadzić do poważnych urazów pleców z powodu nadmiernego nacisku na plecy i zwiększonego obciążenia kolan.
Istotne jest, aby podczas wykonywania przysiadu trzymać plecy prosto.
Wskazówka: spróbuj patrzeć prosto przed siebie, jednocześnie wypinając klatkę piersiową i ściągając ramiona do tyłu. Zobaczysz, że to pomaga.
2. Pozwalając, by kolana przeszły za palce stóp.
Źle, bardzo źle. Twoje kolana nie powinny wychodzić poza wierzchołek palców, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na kolana i biodra. Przekraczając tę (wyimaginowaną) linię czubków palców, możesz narazić na szwank swoje stawy kolanowe.
Wykonując przysiad, wypchnij biodra do tyłu jeszcze przed zgięciem kolan, a ciężar ciała utrzymuj na piętach, co pomoże skorygować pozycję.
3. Przyciąganie kolan
Jeszcze raz kolana. Podczas ćwiczeń zdarza się, że niektóre osoby pozwalają kolanom przesunąć się do wewnątrz (do siebie), co nie powinno mieć miejsca. Może to oznaczać przesadny nacisk na więzadła kolanowe lub problemy mięśniowe w udach lub biodrach.
Powinieneś trzymać stopy skierowane do przodu, aby kolana podążały w tej samej orientacji, gdy zginasz je do kąta 90 stopni.
4. Oprzyj ciężar ciała na palcach stóp.
Obcasy. To właśnie w nich powinieneś umieścić ciężar swojego ciała. To może wydawać się oczywistą wskazówką, ale bardzo często wiele osób podnosi pięty podczas ćwiczeń, wywierając zbyt duży nacisk na palce. To nie tylko obniża jakość ćwiczenia, ale również wywiera zbyt duży nacisk na kolana.
5. Niewystarczająca amplituda podczas ruchu
Innymi słowy, za mało kucania. Celem tego ćwiczenia jest praca mięśni pośladków i ud, a żeby to osiągnąć, musisz wykonywać je w taki sposób, aby Twoje uda były równoległe do podłoża (pozycja siedząca, która tworzy z kolanami kąt 90º).
Aby to ułatwić, możesz obok przysiadów wykonywać także ćwiczenia gibkościowe.
Zobacz także:
- 6 Rodzaje przysiadów
- 4 ćwiczenia dla bardziej zdefiniowanych pośladków
- Crossfit: wszystko, co musisz wiedzieć
- Ćwiczenia zwiększające elastyczność