Share the post "Magnez: funkcje i znaczenie w organizmie
- Podziel się...
Czy wiesz, że magnez bierze udział w setkach reakcji w naszym organizmie?
Więcej niż 300 tylko po to, żeby mieć pomysł. I że mięśnie, w tym serce, mogą funkcjonować tylko wtedy, gdy dostępny jest magnez? Można więc już mieć pojęcie o jego znaczeniu i zdawać sobie sprawę, że jego brak może znacznie pogorszyć stan zdrowia.
Dlaczego jest to ważne?
Magnez to minerał, którego znaczenie jest często pomijane. Zazwyczaj przypominamy sobie o nim, gdy czujemy skurcz, ale ten minerał odpowiada za funkcjonowanie i równowagę reakcji zachodzących codziennie w naszym organizmie.
Niezbędny do tworzenia kości, zębów i tkanek, magnez odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni (mianowicie w ich relaksacji) i układu nerwowego, a także w biciu serca, układzie odpornościowym i sprawności poznawczej. Ponadto pomaga regulować poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i metabolizm.
Będąc zaangażowanym w tak wiele zjawisk ludzkiego ciała, łatwo zrozumieć, że ten minerał ma liczne korzyści dla naszego zdrowia, a mianowicie w leczeniu i zapobieganiu problemom życia codziennego, tak różnorodnym jak stres, migreny czy zespół napięcia przedmiesiączkowego.
W tym sensie jest to szczególnie ważny minerał w kontekście sportowym dla odpowiedniego rozluźnienia mięśni i lepszej wydajności.
Zalecane spożycie
Jak wszystkie minerały, magnez nie może być produkowany w organizmie, więc musi być spożywany poprzez dietę, a w niektórych przypadkach poprzez suplementy.Zalecane dzienne spożycie magnezu dla mężczyzn i kobiet w wieku 19 lat i starszych wynosi odpowiednio 400 do 420 mg i 310 do 320 mg.
Zapotrzebowanie to jest jednak większe u sportowców, osób wracających do zdrowia po operacji lub chorobie oraz kobiet w ciąży (do 360mg). Dla kobiet karmiących piersią zapotrzebowanie wynosi około 320mg.
Gdzie go znaleźć
Najwięcej magnezu pochodzi z warzyw, zwłaszcza zieleni liściastej (boćwina, szpinak, zielona fasolka, jarmuż, rzepa, seler).
Jednak ten minerał można również znaleźć w takich pokarmach jak awokado, figi, pełne ziarna, pestki dyni, rośliny strączkowe, orzechy i ciemna czekolada.
Kiedy dieta nie wystarcza
Jeśli zbilansowana dieta wystarczyłaby do zapewnienia zalecanych dziennych dawek magnezu, to dzisiejsza uboga dieta i stres życia codziennego sprawiają, że nie przyjmujemy wystarczającej ilości magnezu.
Z drugiej strony żywność, którą dziś spożywamy, będąca efektem intensywnego rolnictwa, jest uboższa pod względem odżywczym. Do tych przeszkód dochodzi jeszcze interakcja magnezu z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak wapń i witamina D, a także nadmierne spożycie alkoholu, które utrudniają jego wchłanianie.
Choć deficyt magnezu u zdrowej osoby nie jest zbyt częsty, to jego niedobór odpowiada za rozwój problemów zdrowotnych takich jak osteoporoza, cukrzyca typu 2 czy choroby układu krążenia.
W takim przypadku w celu odwrócenia jego niedoboru zaleca się suplementację tym minerałem, głównie w postaci cytrynianu magnezu, który jest najbardziej biodostępnym preparatem.
Jeśli zdecydujemy się na suplementację, warto uzupełnić ją również o witaminy z grupy B lub multiwitaminę zawierającą witaminy z grupy B.
Dzieje się tak dlatego, że witaminy z grupy B-complex, a zwłaszcza witamina B6, są ważne dla wchłaniania magnezu do komórek. Im wyższy poziom witaminy B6, tym skuteczniejsze będzie wchłanianie magnezu.
Znaki, na które należy uważać
Brak tego minerału, który jest niezbędny dla naszego zdrowia, jest niepokojący, ponieważ zmienia funkcjonowanie organizmu, co może prowadzić do takich objawów jak:
- Utrata apetytu;
- Nudności i wymioty;
- Zmęczenie i osłabienie;
- Skurcze mięśni;
- Skurcze;
- Wahania nastroju;
- Brak koncentracji i pamięci;
- Pomieszanie umysłowe i dezorientacja;
- Bezsenność;
- Zaburzenia rytmu serca.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy skonsultować się z lekarzem. Obecnie na rynku istnieje kilka suplementów magnezu, jednak przed zdecydowaniem się na to rozwiązanie należy porozmawiać z lekarzem i przedstawić swoje dolegliwości, aby upewnić się, czy nie mamy zbyt niskich wartości magnezu w organizmie.
Zobacz także:
- Pokarmy bogate w magnez dla utrzymania mięśni
- Znaczenie wapnia
- Żywność bogata w żelazo
- Omega 3: niezbędny tłuszcz w Twojej diecie