Share the post "Potrawy, których nie należy mieszać"
- Podziel się...
Następnym razem, gdy będziesz przygotowywał posiłek, z pewnością będziesz bardziej uważny. To dlatego, że wbrew temu, co pewnie myślałeś, istnieją pewne pokarmy, których nie należy mieszać. I nie ma to nic wspólnego z gustem czy tym, czy dobrze się ze sobą "łączą" czy nie. Zdezorientowany? Wyjaśniamy.
W niektórych przypadkach, łącząc pewne pokarmy będziesz wzmacniać ich właściwości i korzyści dla organizmu; w innych, gdy mieszasz pewne pokarmy, jakkolwiek odżywcze mogą być, jeśli połączone kończą się unieważnieniem ich właściwości.
Każdy pokarm ma swoje właściwości i różne składniki. Składniki te w połączeniu mogą się wzajemnie znosić i powodować np. trudności w trawieniu lub trudności w przyswajaniu składników odżywczych. Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej ze swojego jedzenia, oto kilka mieszanek, których będziesz chciał uniknąć.
3 Kombinacje, których należy unikać
1. Napoje alkoholowe i żywność bogata w witaminy A, D, E
Skutki nadmiernego spożywania napojów alkoholowych są dobrze znane, a jeden z nich związany jest z trudnościami w przyswajaniu niektórych składników odżywczych, a mianowicie witamin A, D i E.Nadmierne spożycie alkoholu hamuje wchłanianie tłuszczów, które są niezbędne do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D i E).
Pokarmy bogate w witaminę A to na przykład ciemne warzywa liściaste, brokuły, brzoskwinie i kiwi; witamina D jest obecna w żółtku jajka i tłustych rybach; oleje roślinne, nasiona i orzechy to przykłady pokarmów bogatych w witaminę E.
Oczywiście nie oznacza to, że nie można wypić kieliszka wina, aby towarzyszyć posiłkowi, ale należy uważać na nadmiar i, jeśli to możliwe, unikać łączenia go z tymi pokarmami.
2. Pokarmy bogate w wapń i szczawiany
Jeśli jesteś miłośnikiem makaronu nadziewanego szpinakiem i serem, wiedz, że to może nie być najlepsza opcja. Wszystko dlatego, że szpinak jest bogaty w szczawiany - substancję, która zmniejsza wchłanianie wapnia przez organizm w jelitach, dlatego należy unikać łączenia go np. z serem.Ale szpinak to także boćwina, rukiew wodna czy buraki, również bogate w szczawiany, których nie należy spożywać podczas tego samego posiłku co mleko czy produkty mleczne.
3. Pokarmy bogate w żelazo z herbatą lub kawą
Herbaty (takie jak rumianek czy mięta, bogate w taninę) lub kawy nie należy mieszać z pokarmami bogatymi w żelazo (takimi jak np. mięso, orzechy czy nasiona roślin strączkowych). Dzieje się tak dlatego, że wspomniane napoje posiadają polifenole o działaniu antyoksydacyjnym, które zaburzają wchłanianie żelaza.
Zobacz także:
- Znaczenie witaminy A
- 5 pokarmów o najwyższej zawartości witaminy B12
- Znaczenie witaminy E
- Oblicz swoje BMI i poznaj swoją idealną wagę