Share the post "Zaklinowane jelita: co może pomóc?"
- Podziel się...
Nasze jelita nie zawsze pracują w sposób regularny.
Albo dlatego, że jesteśmy zdenerwowani lub niespokojni, albo dlatego, że nastąpiła jakaś zmiana w naszej diecie lub na przykład przez stosowanie niektórych leków.
Gdy tak się dzieje, rezultat jest zwykle taki sam: trudności z wypróżnianiem, co powoduje dyskomfort, gazy, wzdęty brzuch, ból i ogólne złe samopoczucie.
Zaparcia, znane również jako zatrzymane jelita, to zaburzenie jelitowe spowodowane zwykle złymi nawykami żywieniowymi, brakiem ruchu i/lub zmianami emocjonalnymi, które może stać się dużym utrapieniem.
Jeśli jesteś jedną z wielu osób, które mają zatkane jelita i chciałyby, aby znów funkcjonowały jak w zegarku, powinieneś wiedzieć, że w większości przypadków problem ten można rozwiązać bez użycia leków.
6 Ally żywności dla tranzytu jelitowego
Ważnym krokiem w zapobieganiu i leczeniu zatrzymanych jelit jest stosowanie zrównoważonej, bogatej w błonnik diety. Poznaj produkty spożywcze, które powinnaś mieć w swojej spiżarni, a które pomogą uregulować tranzyt jelitowy.
1. Śliwka
Jest to jeden z najbardziej znanych pokarmów z tego, że jest sprzymierzeńcem zatrzymanych jelit. Śliwka jest owocem o łagodnym działaniu przeczyszczającym, ze względu na stężenie w niej włókien. Oprócz tej korzystnej właściwości regulującej tranzyt jelitowy, owoc ten ma właściwości nawilżające i zawiera sorbitol, naturalny środek przeczyszczający, który ułatwia wypróżnienia. Zaleca się spożywanie dwóch świeżych śliwek, rano, na pusty żołądek.
2. Zboża pełnoziarniste
Owies, chleb, ryż i makaron razowy, płatki śniadaniowe i inne pochodne mają sporą ilość błonnika, który stymuluje pracę jelit. Sprzyjają również uczuciu sytości, zapewniając stały poziom energii na dłużej.
3. Jogurty probiotyczne
Jogurty probiotyczne to doskonały sprzymierzeniec dla osób, które cierpią na problemy jelitowe. Ich regularne spożywanie przyczynia się do namnażania dobrych dla organizmu bakterii, pomagając w regulacji mikroflory jelitowej i tranzytu jelitowego.
4. Zielone warzywa liściaste
Oprócz witamin i minerałów, zielone warzywa liściaste, takie jak sałata, rukiew wodna, szpinak i boćwina, zawierają rozpuszczalne i nierozpuszczalne włókna, które pomagają w utrzymaniu wypróżnień. Zaleca się codzienne spożywanie warzyw na talerzu i w postaci zupy.
5. Kiwi
Kiwi jest pokarmem zawierającym spore dawki błonnika i innych składników odżywczych, które są ważne dla dobrego zdrowia, także jelit. Kilka badań twierdzi, że ten owoc ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, a także działa jako naturalny środek przeczyszczający, promując regularne wypróżnienia. Zaleca się spożywanie do dwóch owoców kiwi dziennie, a najlepiej spożywać je jako przekąskę między głównymi posiłkami.
6. Siemię lniane
Bogate w rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik nasiona lnu natłuszczają i regenerują florę jelitową, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania jelit. Można je dodawać m.in. do zup, płatków z mlekiem, jogurtów, soków owocowych, sałatek, ciasta na chleb.
Oprócz tych pokarmów, istnieją inne, które również odgrywają ważną rolę dla tych, którzy mają zatrzymane jelita, dzięki ich właściwościom przeczyszczającym i bogatym w błonnik. Dotyczy to fig, ananasów, truskawek, mango, melonów, arbuzów, gruszek, awokado, słodkich ziemniaków, brokułów i owoców oleistych (orzechy włoskie, laskowe, migdały).
Ćwiczenia zwalczające zaparcia
Regularne ćwiczenia to kolejny kluczowy czynnik w zapobieganiu zaparciom. Uprawiając sport można zwiększyć przepływ krwi w okolicach brzucha, a tym samym poprawić motorykę i tranzyt jelit.
Jeśli jesteś nowy w ćwiczeniach fizycznych, teraz może być dobry czas, aby rozpocząć. Oto kilka czynności, które pomagają w poprawie zaparć:
- Spacer;
- Pływanie
- Stretching
- Ćwiczenia relaksacyjne;
- Medytacja;
- Pilates;
- Joga;
- Tai-chi.
Zobacz także:
- Pozbyć się zaparć
- Pokarmy powodujące zaparcia
- Zespół jelita drażliwego: co musisz wiedzieć
- Nerwowe zapalenie jelita grubego: co musisz wiedzieć