Share the post "Błonnik pokarmowy: czym jest i jak ważny jest?"
- Podziel się...
Czy wiesz, jakie jest prawdziwe znaczenie włókna pokarmowe dla organizmu? Chociaż błonnik jest dobrze znany ze swoich korzyści dla funkcjonowania jelit, jego działanie wykracza daleko poza to. Prawda jest taka, że błonnik jest niezbędny w diecie. Dowiedz się, co sprawia, że są tak ważne.
Co to są włókna pokarmowe?
Zwróć uwagę:
BMI to prosty i skuteczny sposób, aby zrozumieć, czy Twoja waga jest idealna. Zrób test teraz.
Włókna to związki chemiczne, które tworzą ścianę komórkową roślin. W tym przypadku błonnik pokarmowy jest częścią żywności, która rośnie w roślinach, takich jak owoce, warzywa, nasiona, rośliny strączkowe, ziarna i orzechy. Pokarmy takie jak mięso, ryby, jaja i produkty mleczne nie zawierają błonnika.
Związki te nie są trawione przez enzymy w układzie pokarmowym człowieka. Innymi słowy, przez błonnik pokarmowy rozumiemy jadalne części wyżej wymienionych pokarmów, których nasze jelito cienkie nie jest w stanie strawić i/lub wchłonąć, w wyniku czego przechodzą one do jelita grubego w stanie nienaruszonym.
Jakie rodzaje włókien?
Solubles
Rozpuszczalne włókna po zetknięciu z wodą tworzą żel i przyczyniają się do zwiększenia sytości po posiłku. Żel ten odpowiada również za zmniejszenie wchłaniania cukrów w jelitach, co pomaga regulować poziom cukru we krwi.
Do grupy rozpuszczalnych błonników pokarmowych należą polisacharydy nieskrobiowe, takie jak celuloza, hemiceluloza, gumy i pektyny. Należą do nich takie pokarmy jak otręby owsiane, jęczmień, orzechy, nasiona, fasola, soczewica, groch oraz niektóre owoce i warzywa, takie jak szparagi, brukselka, marchew i pomidory.
Nierozpuszczalne
Nierozpuszczalne włókna są eliminowane bez zmiany ich struktury. Ten rodzaj błonnika pomaga regulować pracę jelit i przyczynia się głównie do zwiększenia bolusa kałowego. Pokarmy takie jak szpinak, sałata, papryka, kukurydza i groch są źródłem tego typu błonnika.
Nierozpuszczalny błonnik pokarmowy obejmuje rodzaj skrobi znanej jako skrobia oporna (występującej w roślinach strączkowych, nasionach i częściowo zmielonych ziarnach oraz niektórych płatkach śniadaniowych), fruktooligosacharydy i inulinę.
Jak ważne są one dla organizmu?
Chociaż nie są one wchłaniane, prawda jest taka, że błonnik pokarmowy odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, a jego korzyści wykraczają daleko poza funkcjonowanie jelit. Do głównych zalet błonnika pokarmowego należy fakt, że:
1. Pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia;
2. Pomoc w zapobieganiu cukrzycy lub otyłości;
3. Przyczyniają się do zdrowia układu pokarmowego;
4. Będąc pożywnym i sycącym, ułatwiającym odchudzanie;
5. Obniżenie poziomu cholesterolu
6. Przyczynia się do zapobiegania różnym rodzajom raka (takim jak rak jelita grubego lub okrężnicy)
7. Pomagają one kontrolować indeks glikemiczny.
Zalecane dzienne spożycie
Zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi od 20-35 gramów dziennie, co oczywiście różni się w zależności od wieku i wagi.
Gdzie można znaleźć błonnik pokarmowy?
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, z pewnością nie brakuje powodów, aby włączyć do swojej diety pokarmy bogate w błonnik. A źródeł jest mnóstwo. Błonnik znajduje się w pełnych ziarnach, owocach, warzywach i roślinach strączkowych. Gruszki, groszek, mango, jabłka, brokuły, marchew, bakłażan, fasola, orzechy, soja czy siemię lniane to tylko kilka przykładów pokarmów bogatych w błonnik.
Zobacz także:
- 10 pokarmów bogatych w błonnik
- Jak schudnąć z siemieniem lnianym?
- Korzyści z nasion słonecznika
- 4 przepisy z płatkami owsianymi na zdrowe śniadania i przekąski